1 2 3 4 5

První výletek v novém roce byl víc než slibný

Leden bílý, ornitolog šílí. Ne, takto bych mentální stav ptáčkaře za běžného průběhu zimy nepopisoval.

Ale to, že začátek letošního roku s denními teplotami kolem 10°C připomíná předjaří, je realita a fakt. Však taky pomalu, jak se říká na Hané, už: "bróci a chrósti létajó okolo slópó". A přes den se k nim přidávají i netopýři rezaví. Sýkory a červenky, stejně tak i někteří kosi už nenápadně povrzávají a tiše trylkují. Dnes zpoza větví rozvitých "kočiček" jsem během pozorování hladiny rybníka zahlédl i kopulaci páru husy velké. No prostě jaro teď díky divným teplotám leze na kdekoho.

Pozorování na Písečném bylo skvělé, sice se chvilku po příjezdu na místo činu zatáhlo, ale pestrost a početnost ptic dala na tento nedostatek brzy zapomenout. Poté co přesně v poledne přílétla z pastvy jižně od Hodonína velká skupina hus běločelých, bylo přede mnou v rozumné vzdálenosti nejméně 3500-4000 hus tříd druhů (to nejméně). Jasně převažovaly běločelé - těch bylo jako máku, hus velkých bylo jako sezamu a hus tundrových jako šafránu. daří se mi odečíst několik našich místních hus velkých s červenými límci, u S37 je to pozorování po více než roce a to vždycky potěší. K nim jsem ještě s vypětím posledních zbytků zraku odečetl dvě husy límcované v Polsku a jednu na příhraničním maďarsko-rakouském Neziderském jezeře. Všem hrají límce sytě žlutou barvou. Přesná čísla jsou na avifu. :-)

K tomu desítky březňaček, kopřivky, poláci, lžičáci, husice liščí, čírka, labutě - jedním slovem pestrá sešlost.

Z lesa za farmou se ozývá datel, strakapoud prostřední a nahání se i strakapoudi velcí. Když se nakonec z keře u náhonu ozve a posléze objeví budníček menší a o kousek dál u Kyjovky narazím na dalšího drobka. Hmmm to je zima ? 

Co mě ještě dohřálo, byl pohled na alej topolů, spíš jejich torz, které lemují tok Kyjovky těsně před rybníky. Zase si štěpkaři přišli na své, možná podobný scénář jako před lety u Jarohněvic, dva průseky pod dráty VN a desítky stromů bezhlavých. Celá ta politika zelené energie je mě v takových případech odporná. Už by se nad tím měly příslušné osoby nebo orgány zamyslet. Samozřejmě, že většina stromů na řezu nejeví známky jakékoliv nemoci nebo špatné kondice. Znechucený předchozím pohledem, projíždím skrz Mutěnice a protože se čas výrazně posunul, udělám jen krátkou zastávku u Třetího Zbrodu. Rybník je pořád prázdný a zatím se nenapouští. 

Spěchám, proto riskuji, k Dubňanům. Původně plánovaný pokus o odchyt vzácných hostů kvůli silnějšímu větru ruším, ale aspoň se na ně zajdu mrknout. Rybník se jen pomalu napouští, ale plochy bahen zřetelně ubývají a zmenšují se. Příjezdová cesta a její krajnice nesou jasné stopy včerejší záchranné akce. Stopy nákladních aut i menších tereňáčků jsou všude kolem.

Aleš s Ondrou kromě jiného totiž objevili uprostřed zadního odkalováku zcela vyčerpaného a podchlazeného hafana. Zvíře apatické, po  jejich příchodu na místo, přestalo i štěkat. Zburcovali proto, duše citlivé, místní hasiče a během několika minut nakonec i za účasti profíků z Hodonína, proběhla téměř hodinová záchranná akce. Neopreny, nafukovací čluny, snad i šnorchly byly nasazeny na záchranu letitého pséka. Díky všem chlapi. Snad se podle známky na jeho obojku najde jeho páníček. A snad ten výjezd nebude muset platit. :-)

Lindušky horské s malou příměsí lučních jsou na svém místě - na nepřístupných bahnitých plochách v zadní části rybníka. Jejich počet průběžně kolísá v závislosti na lokálních přesunech, třeba na rybníky do Mutěnic. Dnes je jich tady 39, s nimi bahan pročesává asi pět lučních a dokonce šest či sedm konipasů bílých.

Když mi nad hlavou s typickým svistem perutí přeletí hejno labutí ... velkých, probírám se ze zamyšlení nad bláznivostí dnešního světa a jdu k autu. Pustím si kousek Plasticů a Betuly Penduly, už vím kdo je můj "man for a president". Jen napovím, že nemá (jedovatou) slinku v koutku.

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok