1 2 3 4 5

Ptačí festival na Mutěnických rybnících

Nesl se zpočátku v rytmu kytary Trey Gunna, kterého jsem zrovna přehrával, když jsem ráno přijel k baště U Petra. Náhradník za Jirku Sviečku, který toho má v poslední době hodně a s předstihem se mi omluvil, už byl na místě. A náhrada to byla stoprocentní a dokonalá.

Václav Jelínek, takto odborný pracovník ústavu biologie ČSAV v Brně - už seděl u stolu s bohatým úlovkem. Snad dvacet plátěných sáčků s úlovky se houpalo na tyčce. A že Vašek není jen lovec, ale i sběrač nám dokázal v závěru akce - kdy nás tento amatérský sadař a moštér zahrnul dary jeho zahrady.

Lidí se oproti mému očekávání sjelo výrazně méně než na předchozí akce, ale možná to tak bylo i lepší. Menší skupina možná právě proto viděla víc - celkem 1234 ptáků v 70 druzích. Značnou část z nich jen díky odchytu do sítí.

Obešli jsme jižní i severní kolečko. Část menších rybníků byla vypuštěná. Highlighty vycházky byli orel mořský, orlovec říční, bekasiny otavní, opozdilý rákosník obecný a liška obecná, kterou jsme překvapili na bahnech vypuštěného Hejdovského. Ale hezké bylo i pozorování hejn holubů hřivnáčů, jespáků obecných anebo posledních vlaštovek obecných.

Na tahu se zastavily dva lžičáci pestří a tři ostralky štíhlé, jinak na rybnících bylo možné pozorovat potápky malé a roháče, kormorány velké, volavky bílé a ráno viděl přelétnout náš ringer dokonce i jednu volavku stříbřitou.

Počasí vyšlo skoro na jedničku, hosté snad byli spokojení a kolem druhé odpolední jsme akci ukončili.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 15.10.2015 07:36

Zdravím, to v žádném připadku - zvíře jsem si dobře na zvětšeninách prohlédl, byla to LIŠKA a byla ve zbědovaném stavu. Šakal bude příští rok :-)

Vinkler l 13.10.2015 17:18

Dobrý den , pořád přemýšlím zda jsme neviděli šakala. Má to tenký ocas bez bílého konce a bez bílé náprsenky, je to liška?

Karči l 06.10.2015 13:12

Tak to jsme rádi nevýslovně ...

Žánek l 05.10.2015 21:27

Hosté byli výsostně spokojeni a těší se na příští rok !!!