1 2 3 4 5

Ptáci mezi zimou a jarem

První půle března bývala na jižní Moravě tradičně obdobím, kdy jaro už udávalo tón a zima jen občas připomněla svoji nedávnou vládu formou ranních mrazíků, ledovek anebo poprašku sněhu. Obdobím prvních ptačích navrátilců z jejich středomořských zimovišť.

But times are a changing, jak zpíval chraplák Bob Dylan, v jiných souvislostech. V té době, myslí zase začátek března se pole obvykle černala velkými hejny havranů a kavek. To je pryč, aspoň v poslední dekádě je vzácností na Hodonínsku během zimy nějaké větší množství pozorovat a nebýt skomírajících nocovišť v okolí Hodonína, byli by tito kdysi typičtí zimní hosté - "ruské vlaštovky" - velkou vzácností. Však si taky jakéhokoliv pozorování havranů začínám vážit a poctivě je zapisuju do notesů.

Zvěsty jara na rybnících zůstávají husy velké. První páry capkají na hnízdištích ještě v době zámrzu rybníků a nedočkavě si na chladivém ledu střeží svoje teritorium. Populace na našich rybnících násobně vzrostla, jen s výjimkou nejtužších zimních dnů se zdržuje na místě - posilována výrazně až několika tisíci hlavými hejny "seveřanek" - hus běločelých a hus polních - nově spíše tundrových (viz jinde), které se pravidelně objevují koncem října až počátkem listopadu. Zpočátku dominují husy běločelé, aby je v závěru zimy početně dorovnaly občas i předběhly husy tundrové. Začátkem března potom tato velká hejna odlétají na svá sibiřská hnízdiště a na rybnících je střídají další barevné "kačky" - husice liščí. Ještě nedávno v našich končinách nepředstavitelní exoti, hojní a typičtí pro mořská pobřeží.

Novinkou posledních let jsou desítky až stovky zimujících volavek bílých, které narozdíl od dřívějška nemizí po skončení podzimních výlovů, ale ve staále větších a větších počtech u nás zimují. Samozřejmě pokud je průběh zimy hodně "ostrý" i ony na čas mizí někam k jihu.

No a dalším druhem, který se mezi prvními objevuje na hnízdištích je nádherný dravec luňák červený. Středně velký dravec s vidličnatě vykrojeným ocasem, nádherně vybarvený a výjimečný svým krásným hvízdáním. To jej většinou prozradí napřed, až potom následuje jeho dohledání někde v povětří, kde se obzvláště v protivětru houpá a kolébá jak nějaký papírový drak. Ptáci na hnízdo snáší různé "drahocennosti" nalezené v okolí hnízda, bývají to různé igelitky, krabičky od cigaret, hadry a hadříky všeho druhu - ponožky, trenýrky, no prostě všehochuť. Mě se podařilo dokumentačně vyfotit jedince s kusem polystyrenu.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok