1 2 3 4 5

Ptáci na známkách anebo poštovní známky s ptačími motivy

Ptáci na známkách anebo poštovní známky s ptačími motivy jsou posedlostí, která mě popadla již dávno v útlém dětství. První takové známky jsem vlastnil podstatně dřív, než jsem se začal ornitologií vážněji zabývat. Známky byly vedle odznaků, pivních tácků a mincí (těch se v okolí Mistřína nacházelo bezpočet), později taky různých placek nebo angličáků, výborným směnným artiklem na třídních burzách. Jako u většiny sběratelských činností, také u sběru známek přichází po počátečním boomu, kdy se sbírečka rozrůstá geometrickou řadů, období zpomalení až stagnace. Dodnes jsem ve fázi nadšeného amatérství a každý nový přírůstek mi dělá obrovskou radost.  Do zatím chaotické kolekce se snažím vnést aspoň náznak organizace a přehlednosti. Vlastním několik stovek známek v albech geniálně dělených geograficky podle jednotlivých kontinentů. Osobně mě nejvíce oslovují známky africké a tam bych chtěl pomalu směřovat svůj zájem a tuto sekci v rámci možností rozšířit. Nevím jak u jiných, ale v mojí skromné sbírce se zřetelně projevuje to, ve které geopolitické zóně jsem se kdysi narodil. Po určité době jsem najednou zjistil, že se mi v albech množí duplicitně mnoho známek, o které není mezi ostatními sběrateli na mojí výkonnostní úrovni, příliš velký zájem.  Příčinou je to, že nabídka „ptačích“ známek z bývalého východního bloku nebyla neomezená a známky navíc vycházely ve velkých nákladech. Logicky pak nastává situace, že ostatní kolegové (duše spřízněné) disponují přibližně stejným arzenálem známek, takže si mezi sebou už vlastně nemáme co vyměňovat. O to větší je potom všeobecné nadšení v případě, když někdo přijde s něčím „novým“ a má té novinky dokonce navíc.
Je třeba zdůraznit, aspoň takový je můj názor, že československá později česká známková tvorba, ale taky známky polské, maďarské nebo rumunské či kubánské byly kvalitou návrhů, grafického zpracování i tisku srovnatelné s tehdejší západoevropskou nebo světovou produkcí.  K vytvoření dokonalého přehledu a orientace ve světě ptačích známek vřele doporučuji navštívit speciální stránky jako například  www.bird-stamps.org.  Je na nich možné najít kompletní a trvale aktualizovanou nabídku známek, jejich velkou výhodou je přehlednost a jednoduchost práce z pohledu návštěvníka webu. Po vstupu na stránky se objeví lišta s písmeny abecedy. Stačí jenom zadat počáteční písmeno anglického názvu státu, jehož známky nás zajímají a v momentě se můžeme brouzdat v náhledech chronologicky řazených známek. Provozovatel webu avizuje, že u většiny zemí jsou v přehledu kompletní národní seznamy všech známek, jejichž hlavním motivem jsou ptáci. Dalšími kvalitními stránkami zaměřených na tuto tématiku jsou www.birdtheme.org ; další inspiraci potom najdete na odkazu www.fauna-stamps.com/bird-stamps‎.
Ať je to jak chce, pro mě je každá podařená známka malým uměleckým dílem, které mě vnitřně obohacuje, rozšiřuje mě obzory a udržuje zápal pro koníček, kterému se věnuju. Pokud vám doma někde leží staré album ptačích známek a vy nevíte co s ním, no co víc vám mám povídat .

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok