1 2 3 4 5

Racci černohlaví na pokraji odečtení

Přesně před dvaceti lety zahnízdil poprvé pár racků černohlavých na jedné z deponií Jarohněvického rybníka. Zahájil tím postupné a dnes už trvalé osídlení naší rybniční soustavy. Hnízdění jsem popsal v krátkém článečku v Crexu. Bylo neúspěšné z důvodu náhlého zvednutí hladiny, jehož důsledkem bylo vyplavení hnízda respektive snůšky v něm.

 Letošní rok byl pro racky černohlavé hnízdící na ostrůvku Třetího Zbrodu celkem úspěšný. Vyplavení hnízd na tomto hnízdišti rozhodně nehrozí. Nejméně  (3) - 4 hnízdící páry vyvedli přinejmenším 9 mláďat. Protože většina racků chechtavých včetně letošních mláďat kolonii už opustila, je místní skupina černohlávků o to víc slyšitelná i viditelná. Mláďata jsou už vzletná, přesto se zdržují na souši a na vodu slétají jen nerada a v případě vážného nebezpečí.

Napřed jsem opakovaný poplach v kolonii nechápal, protože jsem nedohledal jeho příčinu. Při příchodu k pozorovacímu bodu jsem napřed narazil na hrázi rybníka Za vrbou na poštovního holuba. Ten se neměl k odletu. Po chvíli jsem zjistil proč. Nad rybníkem opět operoval sokol stěhovavý. Vyplašil všechny ptáky a předvedl několik náletů na racky chechtavé na hladině. Žádný z nich neudělal tu chybu, že by se zvedl do vzduchu, ale na druhou stranu my útoky dravce přišly jako takové cvičné letecké manévry.

Kupodivu racci černohlaví v době útoku zůstali na ostrůvku. Nejméně tři z nich jsou označeni plastovými odečítacími kroužky. Dva mají červené a jeden bílý, na různých nohách. S mým vybavením a bohužel při špatných světelných podmínkách jsem byl přesto krůček od odečtení. Proto jsem vyzval i ostatní kolegy vlastnící monokuláry, jestli by se o odečet nepokusili.

Do akce byly nasazeny značky Swarovski, Vortex a Zeiss. Nakonec zřejmě uspěl Vortex a jeho hrdý majitel Tomáš Baldrián, o pár dnů později zaslal tento feldraport:.

" dnes jsem se už podruhé vydal na Karlův popud k ostrůvku Třetího Zbrodu a zaměřil se na pozorování kroužkovaných racků černohlavých. Tady je pár postřehů.
Během dnešního večera (17:30 - 19:30) jsem sledoval celkem asi 9 dospělých, tři z nich s žadoněním pronásledovalo celkem 7 mladých (2+2+3). Viděl jsem pouze na západní a severní část ostrůvku.
Dva dospělci měli odečítací kroužky, bohužel vzdálenost k nim je i z nejbližšího místa přes 200m, takže úspěch odečtení je pouze částečný.
Kroužek 1 - červený podklad a tři bílé znaky"

Zatím to vypadá, že značení ptáci budou z našich zdrojů, zřejmě z hnízdiště na Novomlýnských nádržích anebo z pískoven u Chomoutova nedaleko Olomouce. Počkáme si na odpověď a potom jako vždy dáme vědět.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Aleš l 19.07.2015 11:39

chybí ti ten report..)