1 2 3 4 5

Racek bělohlavý na sedmnáct způsobů

Dnes jsem si to v pozdně odpoledním světle na sádkách a rybnících u Hodonína užíval. Hned po práci jsem vyrazil směr Písečný rybník, který se spouští kvůli výlovu. Ten se podle ploch obnaženého dna kvapem blíží.

Bohužel husy se tu dnes a v tuto dobu téměř nevyskytují. Buď přiletují z polí na slovenské straně až při západu Slunce anebo momentálně zůstávají nocovat někde u na druhém břehu Moravy. Tak jako tak napočítám jenom 17 hus velkých, z nichž jedna je zřejmě postřelená a v posledním tažení.

Na bahnech pospává a postává kolem třiceti volavek popelavých a jedna volavka bílá. Rackové tu na oschlé šíji bahna jenom provádí očistu, koupele a odpočinek. Potravu zaletují lovit na sousední sádky. A právě tam, jenom co jsem "po světle" zaparkoval, drapl foťák a stáhnul okýnko jsem začal foti pěkně nasvícené racky bělohlavé / středomořské. A hned první kuliferda jak skoro hned zjišťuju má na levé noze bílý plastový kroužek s kódem 004:S. Bude to asi pták kroužkovaný na Slovensku. Hlášení odečtu spolu se žádostí o zaslání jeho životopisu jsem už poslal na naši kroužkovací centrálu.

S výsledkem a zpětným hlášením tohoto racka se potom rád podělím.

Jinak na rybnících i díky opakovaně probíhající lovům "vodní pernaté zvěře" - se toho moc nevyskytuje. Kromě Písečného se zbytek ptic zdržuje jen na Dvorskéma Bojanovickém rybníku. Ze zajímavějších druhů jsem dnes zaznamenal orla mořského, podle zbarvení a velikosti zřejmě dospělou samici.

Mezi březňačkami pospává na Dvorském pár ostralek štíhlých. Na Bojaňáku se pořád poflakuje kolem stopadesáti lysek černých a poslední potápky roháči. Od lesa přeletuje malé hejno drozdů kvíčal a ozývají se trumpetky hýlů obecných.

Přikládám pár snímků velkých racků, kteří dnes celkem spolupracovali.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 10.11.2015 21:53

Toto od nikon-isty potěší :-)

Ritchi l 08.11.2015 22:43

Pěkné, obzvlášť třetí fotka