1 2 3 4 5

Saturday noon fever

A horečka v pravé poledne to rozhodně byla. Zase jsme vyrazili částečně hnáni předpovědí počasí na víkend a částečně pozorováním z předchozího dne k nádržím pod Pálavou. Mračna mlh a oparu zdaleka viditelná a těžce se převalující pod typickou siluetou Pavlovských kopců se přímo na místě ukázala jako přelud anebo se těsně před naším příjezdem rozplynula.

Po krátké rozcvičce kolem propusti u Dolních Věstonic, už tady nás příjemně naladilo 6 orlů mořských a nejméně 430 hoholů severních (!!), poctivě počítáme i zbytek kachen včetně 8 poláků kaholek, vyrážíme na místo činu. Nedá se popsat do detailu celé to asi pětihodinové pozorování desítek tisíc vodních ptáků. Jen jsme zjistili, že těch několik hodin pozorování ve stínu, v blízkosti chladné vody uběhlo rychle jak epizoda Teorie velkého třesku.

Jen stručně a krátce odhadnuto, protože sečíst to dost dobře nešlo něco mezi 10-15 tisíci hus - převažují drtivě husy běločelé (odečteny dva černé límce - oba ptáci značeni na zimovištích v Holandsku). Kolem tisícovky bylo hus velkých (odečteny dva červené límce tedy naši ptáci) i hus polních/tundrových.

Jen v okolí propusti a kostelíka bylo dalších 10-15 tisíc ptáků jiných druhů. Nejpočetnější byly kachny divoké, lysky černé, poláci velcí a poláci chocholačky, kormoráni velcí a stovky jedinců tří druhů racků.  Kachny divoké pospávaly celou dobu na okraji ledu. Poláci a lysky aktivně šmejdili po hladině a lovili neustále ze zřejmě nekonečného množství sláviček. Lastury a jejich zbytky se nachází všude po březích nádrže, schodech i náplavkách.

Kormoráni taky spíše lemovali okraje ledu v nekonečných řadách a jen občas sjeli na vodu aby společně zalovili. Neustále při tom, jako většina ostatních opeřenců bedlivě sledovali činnost orlů mořských, těch se tu krátce po poledni zdržovalu v jednom okamžiku jedenáct. Krásný byl podvečerní slet racků, kteří v několika velkých vlnách přilétli ze směru SZZ, asi od některé skládky odpadků. Super byl dlouhý přelet bukače velkého.

Nádherné bylo sledování bernešek bělolících a vrcholem dne bylo, když Aleš objevil v tom neskutečném mumraji, nebo spíš na jeho okraji husu malou. Další pták, který jevil znaky tohoto vzácného druhu, bohužel jak se ukázalo ze snímků, byla husa běločelá s úplným očním kroužkem. 

I přes nepodařený výlet na pastviště a nedohledání dalších extraordinary druhů musíme být se sobotním tripem spokojení.  Zima ještě nekončí a husám i berneškám. zdá se, na nádržích pod Pálavou se jako vždycky líbí. 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok