1 2 3 4 5

Sedélko, kopec s nejlepším síťovým pokrytím

Dnes jsem se s již zkomírajícím pažoutem vypravil opět po čase na návštěvu Jury Sviečky a jeho Sedélka.

Jura je fenomén, zasvěceným netřeba sáhodlouze představovat, naší kroužkovatelské obce. Rekordman v počtu označených ptic a člověk s obrovským srdcem, zápalem a nasazením. Poprvé jsme se potkali někdy v létě roku 1983 v Mutěnicích, tehdy ještě v tandemu s V. Typnerem tam čeřily křoviny a rákosiny našich rybníků. Později jsme spolu několik sezon dělali na strnadech zahradních v okolí Hovoran a Čejkovic a nakonec se naše spolupráce překlopila do pravidelných akcí typu Vítání ptačího zpěvu. 

Jirka po letitém a hektickém létání po sovách, bahňácích, ťuhýcích, křepelkách a chřástalech polních nakonec přece jenom trochu zklidnil hormon. Důvody asi byly různé, ale dobře tak. Totiž, nedaleko rodné vísky obsadil strategickou kótu, která se zove "Sedélko". Je to krpál porostlý křovinami bobulnatými i trnitými zvýši laoského průzkumníka. To znamená, že na několika hektarech není porost vyšší než standartní sítě na odchyt pěvců. Jura v ploše instaloval několik krmítek a napajedel či koupátek.

Vyklučil chodbičky, vytvořil linie, instaloval kostky a dnes je Sedélko kopec s nejlepším síťovým pokrytím.

Místo klidné uprostřed pláně s přilehlým polním letištěm. To se ale postupně mění v érport mježdunaródnyj. A taky tlaky ze strany Rudy Jelínka narůstají. Nicméně každoročně zde dostane prstýnek několik tisíc ptáků, desítek druhů - často se jedná o výjimečné zatoulance a nezřídka i druhy u nás se vyskytnuvší vůbec poprvé. Svým entuziasmem a pracovitostí ve spojení s jedinenčnou polohou odchytového stanoviště jeden člověk dosahuje výsledků míst s mnohem větším počtem kroužkovatelů.

Mrzí mě, že nejsem pánemm svého času natolik, abych mohl na toto magické místo jezdit častěji. I tato jednodenní návštěva stála za to a i když se nechytila žádná vzácnost, měl jsem možnost pokecat se zkušeným kroužkovatelem a získat zase řadu užitečných informací. V příloze několik portrétů dnes "ulovené" drobotiny. Věřím a doufám, že se sem letos ještě aspoň jednou podívám. Rád bych v době, kdy tudy pravidleně táhnou různé sibiřské rarity a Jura jim k tomu pěkně vyhrává. 

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

anna bordovsky l 01.12.2020 05:12

zajimave a poutave cteni ;)