1 2 3 4 5

Sedmirohé opět s dobrým síťovým pokrytím

Jak jinak, když po kratší pauze opět přijel provětrat místní zimující populaci strnadů rákosních kolega Vašek Jelínek.

Za ranního kuropění při východu Slunce a v příjemných -10°C, za vydatné pomoci Aleška natáhli v obou polních rákosinkách něco metrů jemných nylonových sítí. Na místo činu jsem přikvačil s mírným zpožděním. Chlapci už měli nataženu i jednu síť na odchyt dravců, před kterou se jako hrdý olympionik prsil výr velký. Podařenější preparát jsem dlouho neviděl, však se taky většina dravců a krkavcovitých síti na sto honů vyhýbala. Ale dost laciného vtipkování.

Mrazivé počasí si vyžádalo i průběžné zahřívání, aby prsty nekřehly chladem. No a na Slovácku pro takové případy máme několik možností. Pletené rukavice jsou až na asi desátém místě. Dnes to byla hruškovice.

Ptačí společenstvo za těch pár dnů od poslední kontroly seznalo dost výrazné druhové i početní změny. Počasí jak z katalogu cestovních kanceláří. Mezitím kluci postupně během hodně častých kontrol, které si vynutilo mrazivé počasí, odchytili kolem 30 strnadů rákosních. Samečkům už se otěrem per začínají do černé zbarvovat hlavy. A taky nějakou sýkoru modřinku k tomu.

Obešel jsem polí pět  (jak kdysi pěli Plastici) a na nich zjistil kromě dalších desítek strnadů rákosních i smíšené hejno semenožravých pěvců. Nějvětší bylo samostatné hejno asi 150 konopek obecných.

Kolem nich se pohybovalo v dalším hejnu 40 vrabců polních spolu se 20 stehlíky obecnými a stejným počtem zvonků zelených. Po vyplašení samečkem dřemlíka tundrového ptáci vylétli z pole a usadili se do koruny nedalekého topolu černého. Teprve tedˇ jsem objevil i 6 pěnkav obecných a 2 pěnkavy jikavce.

Cestou zpátky mi nad hlavou proletěla poštolka obecná a během svého nízkého letu vyplašila i mé letošní první skřivany polní. Jejich cvrlikání při opětovných vzlétnutích mě v tom mrazu opravdu hřálo. První poslové jary a navíc oproti pranostice dokonce o jeden den dříve. Fajn záznam.

Velké hejno konopek už po několikáte zvedl z jednoho ze zanedbaných biopásů krásně vybarvený samec motáka pilicha. Kvůli jiným povinnostem se bohužel musím s odchytovým týmem, teď posíleným o dalšího sympatizanta, rozloučit.

Na boršovských lůkách v Kyjově na mě čekají místní zelené aktivistky, se kterými bychom měly projít a stanovit postup a rozsah číštění a prořezání zarostlých ovocných sadů.

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok