1 2 3 4 5

Seeking in the rain

Bohužel název tohoto článku nemůže být jiný. Zatímco Frank Sinatra v dešti zpíval, já jsem se tak dlouho motal všude možně cestou do zaměstnání, až jsem to nej ptactvo v dešti hledal, doslova. Protože ten déšť měl parametry slabšího monzunu. Ale po pořádku.

Pokud někdo z vás bude chtít mrknout na ostříže, s pravděpodobností rovnající se téměř jistotě je najde na sloupu č. 123 a zřejmě nedaleko v okolních akátových lesících i hnízdí (budou hnízdit). I dnes ráno seděli oba ptáci a mě napadlo přirovnání k lidovému songu  "sedí sokol na konzoli, preberá si drobné perí".

Na Jarohněvickém rybníku vše při starém, na ostrůvku jako z vody rostou tři potomci racků bělohlavých. Jejich rodiče při každém příletu okamžitě napadá bílý mrak rybáků obecných, však jich taky ne stejném místě hnízdí nejmíň 15-17 párů. Dospělý racek zachovává kupodivu dekórum a na tu vřavu kolem reaguje zdvižením hlavy a cvaknutím zobákem, a to jenom v případě, že některý z rybáků přiletí příliš na kontakt. Ale i z chování tohoto "zabijáka ze sousedství" vůči mase rybáků je cítit respekt. Ptáků je na rybníku pořád dost, nejvíc překvapuje osamocený racek černohlavý podřimující na větvích spolu s kormorány velkými, potápka černokrká nenápadně (hnízdění ?) šmejdící v okolí kolonie racků chechtavých a potěšil i konipas horský. Sameček tohoto ptáčka velice čile sbíral potravu ze štěrbin betonových bloků u hlavní hráze. Zřejmě už pro potomky z druhého hnízdění.

Jeho okolí potom procházím v rámci tzv. hodinovky. Letos začalo mapování hnízdního rozšíření ptálů a toto je jedna z novinek kterou přineslo. Více snad v samostatném článku, ale všechny potřené informace o této akci najdete na www.birdlife.cz anebo taky na www.birds.cz

Čas tlačí, počasí se kaboní a tak Mutěnice jenom objíždím a spěchám dolů k Písečným rybníkům u Hodonína. V momentě kdy postavím stativ s dalekohledem na hráz Výtopy začíná drobně pršet. Ještě v relativně přijatelném dešti k mému úžasu zjišťuju, že ta skupinka bílých ptáků nejsou labutě, ale 5 kolpíků bílých. Pecka, ale to už se déšť mění ve slejvák.

Hodně dlouho se to pod praktickým velkým zeleným deštníkem snažím vydržet, ale když ani po hodině déšť neustává "trošku promáčený" se šinu k autu. Mrzí mě to o to víc, že jsem v tom monzunu navíc zjistil volavku červenou, volavky bílé, volavky popelavé, tenkozobce opačného - ke konci dokonce na rybníku v dešti přistál i čáp černý.

I v následujících dnech se ukazuje, že pomalu se napouštějící rybník s mělčinami plnými vhodné potravy je pro brodivé ptáky " zér atraktýf ". Kolpíci zmizí, aby se za pár dnů vrátili - asi z lednického Nesytu a dokonce s sebou možná přitáhli kumpána v podobě jeřába popelavého, tenkozobci i husice tam platí totéž. Mezi oběma téměř letněnými a dlouhou dobu spuštěnými rybníky možná funguje i výměna kabutí velkých, u Hodonína se po několika letech objevila mimo jiné i límcovaná  maďarská 12JJ.

Počasí na prdlačku, ale i tak to stálo za to. Má se ochladit a pršet a já o víkendu slíbil brněnským kamarádům lelkování v borovicové Dúbravě kolem Bzence. Tak jsem zvědavý jak to dopadne.

 

 

 

 

Fotografie k článku



Přidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok