1 2 3 4 5

Seznam druhů pestrý jako podzimní barvy

První svatomichalská kontrola začala tím, že se konipas horský odrazil od síťky natažené pod malým mostkem. Druhý, který vystartoval z bahýnka hned za ním, byl asi těžší a už se neodrazil, ale zůstal v ní viset. Tak je jich tu víc než jeden a proto se nám zdálo, že jsou na každém kroku tohoto járku.

Pokračují pěnice, červenky, pěvušky, brhlík, střízlík, sýkory, sýkory, pěnkavy, jednotlivě rákosníci obecný i proužkovaný, nehojně budníčci menší, zvonci zelení, stehlík, atd atd. A buch. Napřed hejnko šesti mlynaříků, všichni staří s krásně žlutými očními kroužky a na opačné straně linie je síť prověšená - uff, hejnko šesti dlasků tlustozobých.

Nakonec jsme zvládli drobotinu bezpečnou i trochu větší tlupu méně bezpečnou. Mám dost problém pořádně docvaknout ocelové kroužky určené pro dlasky, musím dávat pozor, abych nedej bože neporanil těm bojovníkům nožku. Není to o kleštích, je to o předimenzované síle materiálu, ze kterého jsou ringy vyrobené.

Další kontrola a do sítě jedním vrzem padnou dva konipasi horští. Ani jeden nemá kroužek. Super, tak jsou tady tito žluťásci minimálně tři. Zřejmě rodinka, protože jeden z nich je dospělý, dva jsou letošní mláďata. Na vypuštěném U křížku se stále drží spolu s volavkami bílými a popelavými i jeden čáp černý. Letošní mlaďoch to s odletem trochu protahuje. Narážím na odečty některých jeho příbuzných, kteří byli už během srpna zastižení na Balkáně a hrnuli to směrem Bospor, Izrael, Afrika.

Co už dnes naopak u Mutěnic nebylo byl včerejší lyskonoh úzkozobý s doprovodem deseti jespáků obecných. Během krátkých kontrol během pauz mezi kontrolami sítí, jsem na Třetím Zbrodu merčil první severské husy i kachny.  Severský původ asi má i mladá potápka rudokrká. Všechnu tu obsádku v jednom momentě poplaší dva orli mořští - dospělý a mladý pták, když mě spatří jen přetáhnou někam na okraj Doubravy.

V polích se zbytky nesklizené kukuřice se hromadí hřivnáči a blíže k lidským sídlům i hrdličky zahradní. Na ně se soustředí pozornost nejen jestřábů, ale i krahujců. Zato protahující skupinky bramborníčků černohlavých a jiné drobotiny se zdají být celkem bezstarostné.

Ani se nedivím, po dlouhých dnech bez slunečních paprsků, se na několik dnů vyčasilo a oteplilo. Slunce v duši nemívají jenom vlasatí meteorologové.

 

 

 

 

Fotografie k článku



Přidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karel l 09.10.2017 22:24

Tome, bylo by ještě líp - chyběla týmová podpora. :-)

Tomáš l 09.10.2017 12:03

Ahoj Karle, parádní úlovky - hlavně ti konipasi horští, to je teda parda!