1 2 3 4 5

Sobotní odečítání a nedělní chytání

V sobotu jsem spojil výměny a zkracování dveří v hodonínském Unihobby se zpáteční cestou i dveřmi narvanými uvnitř pažouta přes rybníky. Hned první zastávka byla "zlatým hřebem" túry. Cestou z hlavní silnice vidím, že malý Lužický rybník je čerstvě slovený a plný ptáků. Zajíždím rychle pro sváču na OMV stanici a vracím se zpátky na jižní hráz rybníka.

Velice chutný oběd už probíhá vestoje za stativákem - polosuchá bageta s gumovými kuřecími strajpy.

Na bahnech zhusta pokrytých slehlou vodní vegetací se pase pestrá společnost ptáků. Volavky bílé i volavky popelavé, mezi nimi se motají šedivky a první "zimní" havran polní. Na zbytcích vodních ploch se plácají lysky černé a březňačky. Do toho se neustále přesouvají stovky racků chechtavých a racků bělohlavých. Těch je tu nezvykle mnoho počítám nejméně 220 jedinců. Předpokládám tedy, že mezi nimi budou i nějací barevně značení.

Už po chvíli nacházím prvního, druhého, třetího ... problém je, že kroužky jsou buď zablácené a nečitelné anebo se racci boří do rostlinstva natolik, že kroužky nejsou vidět. A to nemluvím a hromadě sedících (ležících ?) a podřimujících ptáků. No jo polední siesta. nakonec po hodině trpělivého zírání a ostření odjíždím se čtyřmi odečtenými kroužky.

Jeden je podle kódu letošní mládě z Mušova, další je starý známý polský bělohlavý a důkaz toho, jak věrní jsou někteří velcí rackové svým tahovým cestám. Zbývající dva jsou zatím neznámí (pro mě), takže se těším na jejich životopisy. Čas strávený odečítáním uběhl  neskutečně rychle a tak rychle kontroluji zbytek soustavy - je na ní s výjimkou asi šesti set hus velkých a třiceti kormoránů velkých na Písečném rybníku a dvou potápek roháčů na Výtopě, prázdno, úplné prázdno. Je sobota a ráno tu asi proběhl pravidelný lov vodní pernaté zvěře.

V Mutěnicích totéž v bledě modrém. Z celé soustavy je větší množství ptáků jen na Srálkovském rybníku.  Doslova do dálky září jako bílé obláčky na modrém neby desítky labutí velkých na vodní hladině. je neskutečně krásné světlo. Spěchám domů, abych ještě stihnul instalaci dveří. Uvažuju, že bych sem zítra zajel a po delší době natáhnul sítě. Jenže rosničky na neděli hlásí silný vítr. Uvidíme.

Ráno vstávám ne zrovna brzy. V Kyjově se nehne ani stébélko trávy. Házímn vercajk do kufru a vyrážím, hned za Kyjovem už vyfukuje a to místy dost čerstvě. V Mutěnicích na odchytovém místě je relativně klid. Natahuju 80 m sítí, už během instalace se v zadní síti houpají první drobečci. Dobré znamení. Jenže vítr místo aby slábnul, tak zesiluje. Prostě po čtyřech hodinách  - dvaceti kilech odchyceného listí a větviček a dvaceti chycených ptácích, to ač nerad balím. S montáží i balením mi dnes nezištně pomohl před i po obědě Michal Hýl. Jak symbolické jméno.

Na Srálkovském, jediném rybníku, který jsem dnes sčítal je momentálně kolem stodvaceti labutí velkých (jedna se  žlutým kroužkem na pravé noze). Nejméně 36 potápek malých. Jedna samice zrzohlávky rudozobé. Březňačky a několik poláků velkých a samice chocholačky. Jinak nic a prázdno.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok