1 2 3 4 5

Španělsko 2018 - delta řeky Ebro

Po dnech strávených v kamenitých pláních jsme se z vyšších poloh přesunuli údolím řeky Ebro až k jejímu ústí do moře. Řeka je v těchto dnech zřejmě na maximálním průtoku bohatě dotovaná vodami z tajícího sněhu.

Delta Ebro je známou a vyhlášenou lokalitou nejen mezi milovníky ptactva. Některé reporty z této oblasti zní až pohádkově. Měli jsme možnost se na vlastní oči přesvědčit, že nepřehání. Množství ptáků i počet pozorovaných druhů je skutečně na evropské poměry nadstandartní.

Přitom je to krajina silně poznamenaná lidskou činností. Po staletí se zde intenzívně pěstuje rýže setá - této plodině je zasvěcen život obyvatel delty. Tedy pokud se neživí rybolovem anebo v turistickém byznysu.

Už cestou k našemu dočasnému domovu jsem byl trochu zaražený tím suchem, které na nás čišelo z velkých ploch polí lemujících silnice. Pole připomínala spíš pouště, než podmáčený ráj vodních a bahenních ptáků. Jen co jsme se ubytovali, po vydatném nákupu tekutin v místním marketu, vyrazili jsme k samému konci řeky Ebro. Domek se totiž nacházel necelé čtyři kilomtery od jejího ústí do moře. První pták, který nás vítal na parkovišti kousek od pozorovacví věže, mě vrátil zpět na optimistickou vlnu. Byl to krásný racek Audouinův.

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok