1 2 3 4 5

Stará Morava a potom zamrzlé rybníky

Na Moravě to byla zábava. Ptáci byli nablízko, slunečné počasí a nebe bylo modré jak reklama na Wranglery. Hezky jsem si zafotil, všechny přítomné druhy. Jenom fešák na kterého jsem se nejvíc chystal nebyl přítomen. Tedy byl, ale někde zašitý. To jsem zjistil večer na FB, že je stále přítomen. Snad se mu dostanu na kobylku někdy příště.

Ale zábava byla i s focením slípek zelenonohých, kachen divokých i potápek malých. Všechno se to začíná vybarvovat a taky naparovat. Brhlíci, sýkory a dokonce i havrani už si pobrukují, pohvízdávají a různě švitoří pod nos. Dnes mě zaujaly některé kavky obecné. Bylo jich nejméně pět, které nesly znaky poddruhu soemmerrinngii, který obývá severovýchodní Evropu. Ptáci se nerušeně vyhřívali na sluníčku a tak mě nechali dojít "very close" a pořídit docela pěkné momentky.

Během přejezdu k rybníkům, jsem mrknul na komíny elektrárny, sokol tam dnes neseděl a tak pokračuju dál. Přes Nesyt s lovícím ťuhýkem šedým, marně pátraje po prvních čejkách nebo špačcích v přilehlých polích, dojíždím na sádky. Rybníky jsou pod ledem, několik malých ok volné hladiny je obsazeno kachnami divokými. Jen tak podřimují na okraji ledu a nahřívají se. S prvním mrakem, který ztlumil paprsky, jsem nad Doubravou zahlédl immaturního orla mořského. Podél lesa táhne k popílkovišti, kde na Výtopě vyplaší několik volavek popelavých a kormoránů velkých. Vnitřní hráze Kyjovky se čistí od dřevin, podél cesty jsou naskládané kmínky vrb a pajasanů, blíže k vodě svítí čerstvé pařízky.

V Mutěnicích už je po slunečnu, obloha se zatahuje a sluníčko mizí. Obejdu jen část soustavy. Potěší snad jen moji první letošní špačci i skřivan. Na hrázích pořád desítky prázdných patron, mrtvé volavky a kormoráni.

Jedna z volavek popelavých zemřela za poněkud zvláštních okolností. V těchto dnech se doporučuje se s mrtvolkami moc nemazlit, tak aspoň pořídím dokumentační foto a jdu. Cestou domů to ještě vezmu přes pole, stráně, remízy a háje. jenže to už je opravdu šedavé odpoledne, na focení krajinek nedobré. Zkontroluju opeřence na Malé straně a Závišti - dnes tam neloupí krahujec, ale mnohem vzácnější sameček motáka pilicha.

Vracím se cestou v potůčcích vody z tajícího sněhu na hlavní silnici. Auto má klasickou schmutzig kamufláž, ale umyju jej asi až před STK prohlídkou, která nás čeká za měsíc.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karel l 13.02.2017 21:32

Libore, ále takový malý kašpárek - sameček kachničky mandarínské. Díky za návštěvu stránek.

Libor l 13.02.2017 18:50

A který to byl ten fešák, co nebyl přítomen? Ptám se jen pro zajímavost...Zdraví L.Šrámek, Napajedla.