1 2 3 4 5

Staronová perlička na Podluží

Velice stručná a rychlá domluva s čerstvým mladootcem, propustka od panímámy vystavena a my v sobotu ráno vyrážíme po hlavní štráse na jih k Břeclavi. Výběr lokality nechal Pavel na mně a dohoda zněla za každého počasí. Obojí splněno - už někde u Hrušek jedou stěrače na plné točky, do prodejny Jednoty v Lanžhotu přebíhám svižně, abych co nejméně omoknul a další dvě hodiny po nákupu strávíme pod dálničním tělesem a vozovkou. V průvanu, ale v suchu.

Chčije a chčije. Párek rehků přesto pilně krmí a každou chvilku přináší na hnízdo skryté kdesi na betonovém pilíři potravu. Dostal jsem hlad a svačím taky. K rohlíku s vysočinou mě vrže a škrčí rákosník velký a z porostu lemujícího Kyjovku, mě dobrou chuť přeje nejen slípka, ale dokonce chřástal vodní. Zakvičel.

Cíl naší cesty máme přímo před nosem. Místní trati s malebnými názvy Rubanice a Hlína naprosto odpovídají aktuálnímu stavu na nich. Aspoň máme dost času na hlasový průzkum - z podmáčených polí se ozývají čejky, vodouši rudonozí a taky pisily. Nejčastěji varovnými hlasy, protože rozsáhlé podmáčené plochy s oblibou navštěvují vrány šedivky, krkavci velcí a loví zde i zde hnízdící motáci pochopi. K nějakému malému či velkému poplachu dochází co chvíli. Je tu živo.

Z rákosin prorůstajících pás vrb směrem ke staré celnici zpívají modráčci, strnadi rákosní a běžné druhy rákosníků. Kupodivu jsou dobře slyšet, i když se jejich hnízdiště nachází jen pár desítek metrů od dálnice.

Další poplach. když vyrážíme konečně na obchůzku. Její příčinou ale nejsme my, je to přeletující luňák červený,který v zobáku nese papírový ubrousek, na vylepšení svého hnízda. To už zapisujeme pár čápů bílých, jednoho čápa černého. Kromě volavek popelavých a bílých, ty jsou v krásném svatebním šatu s peřím, které je svého času přivedlo na hranici vyhubení, merčíme i jednu volavku stříbřitou (nebo dvě ??) těžko číct, blbě se ti skřítci v členité ploše hledají.

Počasí se dle radaru céháemí zklidnilo, déšť ustal, fronta přešla, stále je zataženo, ale pořád lepší pozorovat v suchu než při tom moknout. Naše trpělivost je odměněná v zadní (východní) části lokality blíž k řece Moravě. kromě řady volavek, a kachen, pozorujeme na rozsáhlých loužích pár invazivních husic nilských se čtyřmi mláďaty. To halvní zjištění ale je , že se v blízkosti dvou kulíků písečných zdržují také dva - mnohem vzácnější - jespčci ploskozobí. Super pecka na závěr dost zvláštního dopoledne.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok