1 2 3 4 5

Štěrkoviště jsou v zimě magnety

Je to stará známá věc, že štěrkoviště v zimním období přitahují ptáky jako magnet. Většinou nabízí dostatek potravy, díky hloubce a natemperování vody zamrzají mnohem později než rybníky a jiné mělčí nádrže. Přitahují ptáky zajímavé - různé severské hosty (často u nás vzácné) a přitahují ptáky obyčejné v zajímavých počtech.

Já jsem v posledním týdnu obrazil štěrkovny v mém regionu - konkrétně to byly nádrže u Ostrožské Nové Vsi a u Adamova.  Na prvním místě mě nesmírně lezly na nervy desítky různých zákazových značek na každém kroku a desítky tichých bláznů na každém metru břehů. Navíc na nádrži severní rekreační se vesele sportovně člunkovalo, není se co divit dnešní den je prvním trochu zimním dnem. Konec konců i po nedalekém golfovém hřišti pobíhá nejméně patnáct nadšenců tohoto sportu.

I z toho důvodu byly téměř všichni ptáci na aktivní těžební nádrži. Sečetl jsem tedy těch pár labutí, kormoránů a morčáků na vodárenské nádrži a rychle upaloval do Chylic. Na opačnou stranu nádrže, abych se vyhnul nepříjemnému protisvětlu, jsem dorazil za chvilku. Trochu se zatáhlo, ale i tak překvapila přítomnost hus velkých a hus běločelých. I tu se jednotlivě dali najít morčáci, poláci anebo čírky. Dominantním druhem ale jednoznačně byla kachna divoká - sečetl jsem a odhadl nakonec nejméně 6200 jedinců. To už je pěkné množství.

Cestou domů jsem jen na skok shlédl část toku Moravy u Vnorov, ale kromě osiřelé potápky malé, která úspěšně zimuje v kriticky mělké řece a ťuhýka šedého, který se nani díval z drátů EV, tu dneska nebylo nic.

Na Adamovské nádrže jsem vyrazil po necelých deseti dnech a zase to bylo o něčem jiném. Předně výrazně ubylo labutí velkých (dnes jsme odečetli dva kroužky) a přibylo lysek černých, aktuálně tu zimuje +/- 2000 exemplářů. Tuto černou masu zpestřovalo několik jedinců poláků velkých, poláků chocholaček a kachen divokých. Mezi třiceti lovícími kormorány velkými se motalo devět potápel roháčů.

Nakonec zmíním tři samečky tří různých druhů - postupně dle radosti, kteru mě způsobili to jsou hohol severní, morčák bílý a nakonec polák malý. U něho je zimní výskyt v našich oblastech pořád ještě nutné v brát jako věc neobvyklou. 

Na nocoviště, kam mě s sebou vzal jeho objevitel Ondra Ryška, dnes přilétli jenom tři motáci piliši. Možnou příčinou je opět a zase zvýšený výskyt hlučných rybářů nebo jejich "equipmentu" po obou březích řeky Moravy. Už téměř za tmy, když jsme se vraceli pěšky k autu, usedlo na hladinu nádrže minimálně 1200 hus běločelých. Hejno přilétlo hlučně od jihu a kouzelné bylo, jak malou "skvrnu" vytvořilo na vodě takové množství ptáků.

 

  

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Tomáš l 07.01.2016 11:54

Ahoj Karle, taky mě zaráží to množství zákazových cedulí... Nejvíc mě pobavila ta o zákazu vstupu pod pokutou 20,000 Kč na cestu, kudy jezdí lidi autem na ty chatky. Takový zákaz nejde už z principu respektovat...