1 2 3 4 5

Strakapoud prostřední trochu jinak

Občas se v přírodě mezi normálně vybarvenými jedinci daného druhu vyskytnou různí barevní "devianti".

Druhy městské nebo z malých populací s vyšší mírou příbuzenského křížení nebo ... z jiných příčin - třeba kvůli hormonální poruše potom čas od času vygenerují jedince, kteří se v různé míře vymykají typickému koloritu.

Extra příkladem takového exempláře je zřejmě sameček strakapouda prostředního (Dendrocopos medius),zdokumentovaný hodonínským fotografem panem Josefem Petricou. Ten někde v areálu sídliště Bažantnice v Hodoníně, což je okrajová část města, na kterou navazuje velký komplex listnatého lesa zvaného Hodonínská dúbrava, narazil na tohot kašpárka.

Díky avízu Šárky Krakovské ze ZOO Hodonín, se mi snímky dostaly do ruk celkem brzy. Zábavné bylo, že i na fejsbůčkové skupině zaměřené na pozorování a určování ptáků, ten snímek vyvola ohromný zájem, vyvolal bohatou a plodnou diskuzi a vyvolal řadu extraordinérních druhových určení.

Některým z nich se po určité době směju méně než v době jejich vyřčení. Ono totiž všelijakých cizinců se v naší "divočině" začíná díky chovatelům exotů vyskytovat rok od roku víc a víc. Platí to především pro ptactvo souhrnně zvané vodní - různé druhy kachen a hus, ale taky řada papoušků a jiných voliérových uprchlíků oživuje na še luhy a háje. 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok