1 2 3 4 5

Studený máj v stodole ráj

Nějak se nám ty letité pranostiky, myslím si narozdíl od některých skeptiků, v letošním roce naplňují. Nebo aspoň mají výrazně blíž k jejich meritu než v předchozích letech. Teploty na počátku máje květového se i přes den stěží dostávají přes 10-12 °C a včera v noci dokonce mrzlo i v nížinách.

Co je fajn to jsou poměrně pravidelné a velice jemné i celkovým úhrnem nevelké dešťové srážky. Každá kapka vody dobrá, protože již stokrát zopakováno - vláhový deficit na většině území naší vlasti je neskutečně obrovský.

Možná i ty různě velké fronty a tlakové kotliny a tlakové vysočiny vyvolaly mírný zmatek v příletu ptáků. Mám na mysli takový ten fenologicky ustálený příletový řád - zjednodušeně skřivan, špaček, čejka, .... rorýs, vlha, ťuhýk. Ve skutečnosti, mám ten pocit to letos probíhalo tak, že mnoho druhů - ne jednotliví ptáci - předběhli jiné a naopak jiné druhy brzké si s příletem sakramentsky počkaly.

Sic, některé druhy ptáků už mají první hnízdění za sebou nebo jdou do finále - je to vidět na intenzitě lovu a sběru potravy pro drobotinu. Kalousi a puštíci už opouštějí rodná hnízda a dutiny, vidět už jsou mladí kosi a drozdi a první vlnu hnízdění už dokončují holubi, hrdlička a špačci. U bahňáků už vodí kuřátka čejky a brzy budou i vodouši rudonozí, zatímco vzácnější tenkozobci a pisily teprve dokončily snůšky a začínají inkubovat.

Přelom dubna a května přinesl čtyři po sobě zkrácené pracovní týdny. Volný čas jsem využil k návštěvám míst kam jsem se kdysi zatoulával výrazně častěji - například Čejkovicko, světově profláklé Moravské Toskánsko nebo okolí Rohatce a Petrova a Bzenecko. Všude mě něco překvapilo a bylo co pozorovat - věci více i méně očekávané. Nemohla samosebou chybět kontrola rybníků u Mutěnic, které se stávají Mekkou českých a moravských birdwatcherů. Dokonce i čas na chytání a kroužkování na oblíbených boršovských lúkách jsem si našel a dařilo se  ... no a po mediální masáži Martina Vavříka jsem se na poslední chvíli rozhodl , že letos absolvuju bláznivou akci pod názvem Big Day. Ten, se kterým chci vyrazit lesů, luk a strání o tom ještě neví. Doufám, že to pro něho bude příjemný šok. 

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok