1 2 3 4 5

Sumář posledních dnů

Je jednoduchý, do střední Evropy vlítla vlna arktického vzduchu. Od středních poloh sněžení, v nížinách bohudíky srážky dešťové. Škrabání čelních skel aut bylo nepříjemné. Každopádně ranní mrazíky několik dnů po sobě způsobily, že letos nebude většina velmi ceněného letního ovoce. Ani na marmelády. Ani na destiláty, ouvej.

U ptáků studená - ledová fronta způsobila to, že se na pár dnů zastavil tah. Tak jako se hromadili horníci v jedné Cimrmanově jednoaktovce, tak se v desítkách hromadili třeba na rybnících racci malí a rybáci černí, ve stovkách vlaštovky obecné a nápadně i jiřičky obecné. Teď kdy tento stav odeznívá a počasí se vrátilo teplotně do normálu se směrem k severu hnula i hejna ptáků, kteří trpělivě čekali.

Hvězdou týdne byl zpočátku pár, později již jenom jedna,  potápka žlutorohá. Vzácný host ze severu Evropy, už v téměř úplném svatebním šatu, se hezky vyjímal mezi místní drůbeží. Stejně jako jiný "exot" sameček kachničky mandarínské nebyla nijak plachá, tak se mi podařilo udělat ucházející dokumentační fotečky.

Potápka se držela decentně bokem místní drůbeže, kromě občasných "slalomů" mezi labutěmi velkými. Naopak mandarínek těžce valil a tokal na samici kachny divoké. Kačer březňačky zcela konsternovaně plnil funkci pátého kola u vozu. V pátek se celkem zadařilo a podařilo se nám odečíst dvě plastické labutě velké - ta červená bude zřejmě ze Slovinska a žlutá asi z Maďarska.

No a opět zafungoval tzv. cvakanec - one shot kolem proletujícího nedospělého racka bělohlavého (středomořského). Hned na hrázi Písečného kde se vše výše popsané odehrávalo jsem na display zrcadlovky odečetl kroužek 046:U. Asi to bude borec ze střední nádrže pod Pálavou. 

Deficit srážek a nízký průtok vody v Kyjovce způsobuje paradoxně i pozitivní věci. Mám na mysli to, že řada menších rybníků, u kterých došlo k termínovým posunům výlovů, se buď napouští velice pomalu nebo se nenapouští vůbec. Zůstávají tak odkrytá bahnitá dna, která jsou velice atraktivní pro různé druhy bahňáků.

U Mutěnic tak během týdne protáhly v součtu desítky vodoušů šedých a dokone až stovky jespáků bojovných nebo vodoušů bahenních. V menších počtech byli zastiženi kulíci říční, vodouši kropenatí a v posledních dnech se objevivší vodouši tmaví a pisíci obecní. Ze vzácnějších návštěvníků jesm pozoroval dvě kolihy malé a už před týdnem jednoho vodouše štíhlého.

Zítra se chystám na tradiční vítání ptačího zpěvu do Mutěnic. Jsem zvědavý co zajímavého přinese. Parta mladíků v čele s Ondrou, Vaškem a Alešem nasazuje rok od roku vyšší laťku. Takže věřím že pokud nebude zahajovací a přípravný večúrek u bašty moc divoký, máme se na co těšit.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok