1 2 3 4 5

Šumavské trojmezí oboustranně

Oblast okolí Lenory a Strážného jsme navštívili během přesunu na další akci ve spolkové republice Bavorsko.

Oblast Šumavy jsem navštívil už několikrát. Dokonce jsme tu strávili dvě rodinné dovolené a několik prodloužených víkendů, ale až tentokrát jsem si uvědomil, jak petsrá je to krajina a kolik krásných typů prostředí nabízí. Hlavně v místech, kde lesy přechází do podmáčených luk s množstvím keřů vrb anebo březových hájů. O samotných šumavských "bažinách" nemluvě.

Svoji roli sehrál taky termín aktuální návštěvy- žádné prázdniny a vrchol turistické sezony s miliony návštěvníků, ale ve zdejších podmínkách "mladé" jaro se spoustou kytek, čerstvou zelení trávy a hlavně listů v lesích. S množstvím vody v loukách kolem potoků a potůčků.

Kluci byli z výletu nadšení, ačkoliv nám počasí po oba dny, které jsme v prostoru Lenora - Boubín - Strážný strávili, moc nepřálo.

Z mého pohledu spokojenost veliká - viděli jsme většinu typických horských druhů - jedinou výjimkou byl kos horský a hýl rudý, ale na toho je tady asi ještě brzy. Ppotěšilo pozorování čečetek, skorců, křivek a najmě tetřívka obecného, zastiženého v luhu zvaném strašidelně Vlčí jámy.

I přímo v obci ještě ptáci kontrolují krmítka, do kterých se asi nedávno sypalo. Zatímco opodál už dokola švitoří svoji odrhovačku zvonohlík zahradní a na plotu místního zámečku co chvíli přistane rehek zahradní.

Zážitkem byla i návštěva Bavorského národního parku - jeho středisko v Lusen (Lužném). Sice nám skoro celý den poprchalo až pršelo, ale návštěva chodníku v korunách stromů zakončená impozantní vyhlídkovou věží a potom procházka celé trasy v netradiční "ZOO" s tradičními druhy savců a ptáků stály za to.

U některých několikahektarových expozic, si člověk až říkal, jestli to není jen nenápadným plotem obehnaný kus lesa. Ale pokud máte čas a trpělivost většina obyvatel, včetně plachých losů nebo zubrů se nakonec většinou aspoň na chvíli ukáže.

Park s ukázkami místních ohrožených druhů savců a ptáků, je oblíbený pro svoji dokonalé přitozenou tvář a prostředí hojně mezi fotografy. Je zde možnost pořídit snímky vlků, rysů nebo vyedr či medvědů takové, že pokud se k tomu člověk "nepřizná" není možné poznat jestli jsou z wildlife anebo ze zajetí.

V případě tohoto zařízení je to zajetí hodné věznice pro lihové nebo drogové barony. Nadstandartní vybavení a služby. Jak už jsem říkal mnohdy je to na zvířatech samotných jestli se vám vůbec ukážou nebo ne, ale pokud se ukážou, tak vás vůbec jakoby neregistrují a dělají si své věci přirozeně a bez stresu.

Určitě stojí za to se sem aspoň na jeden až dva dny vypravit. Celý okruh měří kolem sedmi kilometrů vede nádherným bukovo jedlovým lesem se spoustou potůčků a tůněk. Popisky, informační tabule a instrukce a taky propagační materiály jsou k mání i v češtině. Na jaře, navíc pokud vyjde počasí, to musí být super výlet.

Vstup do lesa mezi výběh zvířat je zdarma, povinné parkování za běžné Ojro na hodinu a k levnému bydlení v českém Lenoře nebo ve Strážném je to nějakých 30 kilometrů.

A když vám ještě přiletí nablízko například takový strakapoud, není zkrátka co řešit.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok