1 2 3 4 5

Sunday birding sunday

Originální (chachacha) parafrází jedné písničky od U2 jsem chtěl naznačit, že jsme spolu a Alešem neodolali a vyrazili dělat birdwatching. Brzy ráno v neděli 13-tého jsme vyrazili směr Haná - do polí mezi Senicí a Příkazy. Nemaje dálniční známku šourali jsme se okreskami a i to stálo za to - krajina už za Litenčickou pahorkatinou rovinatí a už daleko před Prostějovem je plná dravců. Nadějný příslib dalších hodin.

Po zábavném nákupu ve vesnické Hrušce, jsem asi po hodině a půl jízdy byli na místě činu. Žádné tipy, ani hlášky od místních znalců. Namátkově vybíráme první pozorovovací stanoviště - stoh slaměných válců kousek za Senicí. Předtím Aleš za jízdy zmerčil dravce, který něco žral těsně u silnice - zkušeně jej určil jako raroha velkého. Tady u stohu nás během pozdní snídaně přivítaly dvě káně bělochvosté - první stylově na jednom z mnoha mysliveckých posedů a druhá o kus dál na poli. Směrem k větrolamu a kolejím. Zapamatovat si.

To už se vzduch nad zemí začíná tetelit, země se ohřívá, termika sílí a je to znát. To co se děje za a nad zmíněným větrolamem jsem dlouho neviděl. Desítky ba vlastně stovky dravců - převažují káně lesní a motáci pochopi spolu s poštolkami obecnými, nabírají výšku a vyráží do polí. Strniště nezoraná i zoraná a do toho pole cukrové řepy, které teprve čekají na sklizeň jsou přeplněná hraboši a jinou potravou.

Po chvíli měníme místo a přejíždíme blíž k Příkazům. Zpět k Senici, krajem silnice si to mašíruje Marek Palička, který taky nevydržel lákavé záznamy na lokalitě z předchozích dnů a vyrazil. Trochu divné u kluka, který za poslední měsíc  pozoroval orly křiklavé, královské, skalní a volavého nakonec - včera. Nabízíme odvoz a společnost, které jsou přijaty a necháme si vyprávět jak prchavá je většina pozorování orlů....

Hned během první zastávky nám nad hlavou přetáhne orel křiklavý, dost vysoko - ale fajn pozorování. Podél kukuřice si to šinou jak jednotka Vietkongu - kolegové Šafránek a spol., o kousek dál je v kukuřici zacouvaný stříbrný off-road, za rohem u větrolamu další dvě auta. Je vidět, že ptáčkaři se tu sletují jak vosy na bonbón.

A stojí to za to, i když my osobně jsme hlavní špeky nepozorovali. Od větrolamu zaznamenáme dalšího (?) orla křiklavého, který se zvedl z pole čerstvě podiskovaného pásovým traktorem. Jsou tu kromě něj desítky volavek popelavých a racků "bělohlavých". Cesty lemující větrolam jsou plné stříkanců a vývržků, neklamný doklad minimálně toho, že  zde dravci po lovu odpočívají a zřejmě i nocují.

Předvádí se nám poštolka obecná, která zle prohnala krahujce obecného, potom z topolů na zem zalovila i zpozdilá kukačka obecná a nakonec se nám předvedl mladý luňák hnědý. Chvíli předtím proletěl směrem k jihu i orlovec říční a z fotek odtud jsem "vypreparoval"  i dospělého luňáka červeného daleko v pozadí.

Na dalším místě a pro mě zlatým hřebem dne bylo pozorování poštolek obecných. Ovšem spolu s nejméně třiceti poštolkami rudonohými. Byly tu ve všech možných kategoriích samečci černoušci i papoušci, samičky i letošní mláďata. Opakovaně i když na dálku se nám zase ukázala světlejší káně bělochvostá, sedla do vršku stromu a potom přetáhla na sever. Všude pořád desítky dravců, sedí, loví, plachtí a krouží.

Začal se zvedat vítr, který rychle sílil. Polní cesty a jejich závětrné strany  se plní odpočívajícími pochopy a poštolkami. Loučíme se s Markem, který ještě pokračuje ve sledování dravců a my vyrážíme zpátky na Slovácko. To je krajině na Hané velice podobné a zároveň tolik odlišné. Jenom trochu jiná skladba plodin a kolik užitku opeřencům přináší.

Stovky dravců v deseti (jedenácti) druzích se prostě každý den nevidí.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karl von Bahnhof l 17.09.2015 22:59

Zdravím pánové a děkuju oběma. Kvůli tomu to z velké části dělám, vaše přípisy jsou pro "bloggera" něco jako kalciovka. :-)

Václav Damborský l 16.09.2015 23:05

Parádní foto aj koment.

Pavel Kverek l 16.09.2015 18:46

Zdravím Vás, pane kolego. Chodím sem pravidelně, protože způsob moderování se mi líbí - a nejen to. Krásné cíle v krajině, krásné objekty zájmu, pěkné zpracování. Ať Vám to pořád tropí takovou radost, jaká tu visí nahoře. Nebude vždy takovýto svátek, ale všední dny za to taky stojí. Vy už z nich pro nás něco vylovíte. Pavel Kverek