1 2 3 4 5

Svatební den labutě velké

Občas se to tak přihodí, že se člověk stane svědkem situace, která si přímo říká o trochu klidu, nerušení a soukromí. Jenže v každém z nás je chlapecká zvídavost nebo troška toho voyeurství.

Navíc, ačkoliv je labuť velká jedním z běžných druhů našich rybníků, být nechtěně účastníkem svatebního obřadu, když se to převede do lidských měřítek, se našinci nepřichází každý den. Tak proč toho nevyužít.

Labuť velká, jak píše i ctěný učitel Filcýk ve svém pojednání, byla ještě v prvé půli minulého století v našich končinách de facto uměle a nehojně chovaným obyvatelem "krasozahrad". Divocí ptáci byli u nás vzácnými a zřídkavými zatoulanci především ze severní Evropy, jejich výskyt byl vždycky mimořádnou událostí.

Je možné a předpokládá se, že se současná populace vyvinula s velkým přičiněním a zásluhou ptáků chovaných na rybnících v zámeckých zahradách jaké jsou například v Lednici, kteří postupně zdivočeli, ale také přirozeným posunem hnízdního areálu k jihu. Ještě v půli 60. let minulého století hnízdilo v celé České republice 24 párů labutí, ale v letech 1973-1977 v době prvního mapování hnízdního rozšíření se už počet hnízdících párů odhadoval na 250-300 !!  Populačního vrcholu labuť velká dosáhla v roce 1983 s celkovým počtem 556 párů. Potom došlo k poklesu a v současnosti na našem území hnídzí kolem 450-500 párů. Tolik volná citace z posledního Atlasu hnízdního roušíření ptáků v ČR.

Jako u většiny tvorstva jsou ke vdavkám potřeba dva. Je pravidlem, že aspoň jeden z páru ztratí dočasně hlavu, pak po fázi společného špitání a plánování (není pravidlem u části populace) se učiní rozhodný krok, spojený s následnou euforickou oslavou nezřídka spojovanou a doprovázenou různými symboly.

V tomto případě bylo výsledkem "sňatku" na Písečném rybníku u Milotic 5 hnědých a 3 bílé labutí housátka, jedno hezčí než druhé. A podle průběžných odečtů zásnubních prstýnků minimálně hlava rodiny je tomuto místu věrná. 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok