1 2 3 4 5

Tento článek bude takovou stručnou zprávou

Tento článek bude takovou malou stručnou zprávou z cesty, během které jsme zase neviděli až tolik ptáků, ale přesto jsme si ji i přes ne příliš dobré počasí užili. I když byla předpověď počasí, tak jako v poslední době téměř vždycky nejistá, vyrazili jsme v neděli relativně brzy ráno na cestu bez cíle. Nabral jsem "trochu" nedospalého Ondru, zatímco ranní ptáče Aleš už kmital kolem štěrkopískoven u Moravské Nové Vsi. To hodně určilo konečný směr naší jízdy. Poté co se k nám Aleš přidal, jsme společně vyrazili směr Záhorie.

Také letos jsou v této části západního Slovenska zajímavé počty severských hus, včetně vzácnějších hus malých a bernešek rudokrkých. Kromě ťuhýků šedých a dvou luňáků červených jsme však v polích v nivě Moravy nepozorovali skoro nic. Co se děje ? Jediné větší hejno hus a ještě k tomu převážně hus velkých, se krmilo v oraništi u Moravského Sv. Jána. V bodě otáčení jsem chlapcům ukázal místní impozantní bobří hrad a pomalu jsme rolovali směrem nazpátek. Chvíli poté co jsme na slepém rameni vyplašilil hejno asi 80 volavek bílých, jsme potkali místního znalce Rudu Jurečka.

Pobaveně nám sdělil, že během sčítání téhož hejna hus, byli mezi námi a husami v poli i tři jeřábi popelaví, kterých jsme si my vůbec nevšimli. Absenci hus v severní části Záhoria kolem obcí Kopčany a Gbely vysvětlil neskutečně intenzívním lovem a střelbou, ptáci se proto přesunuli jižnějí k Malackám, kde mají víc klidu. I na jeho doporučení jsme zajeli do nedalekého rakouského městečka Hohenau a stálo to za to.

Velká usazovací nádrž bývalého cukrovaru, zvaná Kuhlteich, sice byla vypuštěná a bez ptáků, pokud nepočítáme dva bažantí kohouty na její hrázi. Jen dva obrovské ostrůvky - plovoucí plošiny pro rybáky obecné ležely opuštěně na zmrzlých bahnech. Bohužel nádrž se má po mnoha letech využívat k intenzívnímu chovu ryb.

Zato menší odkalovací nádrže jižně od obce byly plné ptáků, v současnosti jsou chráněnou odpočinkovou plochou a na dvou místech jejich hrází jsou vybudované perfektní pozorovatelny. Z jedné z nich jsme si detailně prohlédli asi 800 hus běločelých a velkých, labutě velké, hvízdáky eurasijské a kopřivky obecné, čírky obecné. Bonusem byl zimující vodouš tmavý excelentně lovící malé rybky v mělké vodě nádrží. Je místním žolíkem od začátku prosince loňského roku, kdy zde byl poprvé pozorovaný. Potěšil i zimující konipas bílý. 

Na závěr se nám podařilo odečíst jednu límcovanou českou husu velkou, druhou husu s límcem jsem objevil až doma při prohlížení fotek v PC. Ta se mi bohužel odečíst nepodařila, ale snad šlo o ptáka odečteného pár dnů před tím na slovenské straně právě Rudem Jurečkem. Cestou zpátky jsme opakovaně viděli orly mořské, sletující se na nocoviště v lesích pod Lanžhotem v jednom okamžiku i 6 ptáků najednou, některé páry už evidentně tokaly. V polích nad Bernardsthalem potěšila káně rousná a moták pilich.

Pak už jen přes Reinthal šup zpátky do republiky a přiblížit Aleše, s krátkou zastávkou v Lednici,  k jeho vehiklu. Posledním bodem programu byla úspěšná kontrola zimujícího racka malého na rybnících u Hodonína. K němu se na rozdíl od předchozích dnů přidaly druhy jako potáplice severní, husice liščí a třeba orel mořský, takže závěr dne vyšel nad očekávání dobře. 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok