1 2 3 4 5

Těžká zkouška poslů jara

Všechna ta drobotina, která netrpělivě čekala někde na jihu Evropy odchod vlny sibiřského vzduchu, teď doslova prochází zkouškou ohněm - spíš chladem. Mrazivé počasí a ledový vítr se k nám totiž po pár dnech zase vrátilo. A vypadá to, že navzdory prognózám hned tak neustoupí.

To může být pro drobné (i větší) pěvce zesláblé tahem a bez větších tukových zásob doslova pohroma. Vzpomněl jsem si na podobnou situaci z března, která se odehrála před nějakými třiceti lety. Vpád mrazivého počasí - souvislá slabá vrstva sněhu a během několika dnů byly travnaté pásy kolem Kyjovky poseté desítkami uhynulých drozdů kvíčal.

Včera i dnes jsem v okolí Kyjova pozoroval stovky - tisíce pěvců, kteří se snažili schovat před větrem a zároveň najít něco k snědku. Využívali k tomu závětrné strany silnic, mezí a taky zoraná pole. Závětrnou stranu železničního náspu. Někteří ptáci drozdi, kvíčaly, červenky, špačci i další byli v mnoha případech neskutečně vyčerpaní. Nechali mě přijít a přiblížet se velice blízko a odletovali až při vzdálenosti několika metrů. 

Část ptáků jevila známky vyčerpání a apatie, třeba prezentovaná červenka seděla schouleně na větvičce meruňky a fotil jsem ji na necelé tři metry. Kvíčaly doslova chůzí prohlížely okraj polní asfaltové silničky a fotil jsem je na necelé tři metry. Smíšené hejno pěnkavovitých se zdržovalo v okolí frekventované silnice - sjížděli čáru. Kromě sběru drobných kamínků na okraji cesty, zřejmě z drobných spár silničního povrchu vyzobávali taky něco drobného, asi krystalky soli. Tuto neviditelnou pochutinu vyzobávali nejčastěji právě ze středové silniční čáry. Drobní semenožravci mají vyhlídky snad o něco lepší - stejně jako skřivani a lindušky, kterých jsou v těchto dnech v polích k vidění kvanta.

Pokud se počasí v příštích dnech výrazně nezlepší, mám obavy, že velké množství drobotiny toto období nepřečká. Mám na mysli hlavně ty druhy, které jsou z větší části hmyzožravé a už se dali do pohybu směrem na sever. V posledních dnech už u nás byli pozorováni - budníčci, bramborníčci, pěnice a pod. V terénu se totiž po zimě nenachází ani příliš mnoho bobulí nebo jiné rostlinné potravy. Proto je možné očekávat nezvyklé návštěvníky různých zásypů a krmítek - když je nouze, vezmou vyhladovělí ptáci zavděk čímkoliv.

Dnes byl také zřetelně silný tah sojek obecných, tito ptáci se ale drsnějším podmínkám umí přizpůsobit mnohem lépe než jejich menší příbuzní.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Pavel Kverek l 20.03.2018 06:11

Abych se přidal.. Ano, pamatuji ten čas tehdy. U nás ovšem bylo znát, že drozdi (kvíčaly, cvrčaly) spíš v louce otrávilo použití granulek nějakého hnojiva, které zobaly. Protože načepýření doprovázel průjem. Ptáci strádají, ale nemyslím si, že to nezvládnou. Spíše ty ohlášené vlaštovky. S tukem to bývá tak, že zásobu mají, vím to z odchytů. Ti, kteří táhnou od Středomoří, problém to není. Ti z Afriky jsou schopni, letí-li už nadoraz třeba nad pouští, spotřebovávat i svalovou tkáň včetně srdce. I ty totiž před cestou zvětšily preventivně objem. Problém tady je ta úniková vzdálenost, to je zranitelné a kočky mají žně. To už by bylo ale téma zas docela jiné. Děkuji za pěkné nabídky a vycházky po krajině.

Karel l 19.03.2018 20:36

Zdravím Libore, díky za reakci. S těmi těžkými časy jsem to myslel pro celou republiku, ale i bez sněhu to bude pro drobečky zápřah. Noční mrazy hlásí až do konce týdne, no nevím. Doufejme, že nížinám se sněžení vyhne. Mějte se hezky, Karel

Libor l 19.03.2018 14:18

Zdravím Vás, Karle, vidím to stejně jako Vy. Ale je třeba ty krmítka a zásypy doplňovat, na rozdíl od let, kdy už se v těchto dnech s přikrmováním pomalu končí. Abych registroval v tomto období března ledové dny, to si nepamatuji. Pozitivní, oproti období které zmiňujete, je snad jen to, že není sníh. Z Napajedel zdraví Libor Šrámek.