1 2 3 4 5

Tichý černohlavec a ukřičený chorvatský chechtáč

Tyto dva protipóly jsem zaznamenal dnes na Jarohněvickém rybníku. Poté co jsem provedl jakési mapování v zadní části rybníku, zastavil jsem se na chvilku u zbytků deponií s malou kolonií racků chechtavých.

Na dlouhé šikmé větvi jednoho z padlých akátů doslova pobíhal a neustále řval hašteřivý racek chechtavý. Tokal intenzívně na jiného racka. Nápadník měl na noze bílý plastový ktoužek s kódem, který jsem na několik pokusů odečetl (+/- totéž poskytly i odečty ze snímků) SK I 8. Nějak pitomě mě to v hlavě sepnulo tak, že se jedná o sloveského racka.

Hned večer jsem napsal Rišovi K., který mi vždycky ochotně pomáhá se zasláním zpětných hlášení z SK - jeho odpověď byla záporná. Slováci racky chechtavé značí jinak.

Vzápětí se ozval i  Petr K. z pražské centrály s tím, že se nejspíš jedná o ptáka značeného v Chorvatsku. Jenže ti používají jiné kódování. Takže to co jsem viděl jako SK I(lomeno) 8, logicky muselo být SKI8. No uvidíme co se z toho vyvine. Počkáme si na odpověď ze Záhřebu.

Dalším hlavním, ale nenápadným aktérem byl racek černohlavý. Ten hnízdí evidentně ve smíšeném páru s rackem chechtavým. Hnízdo mají postavené v malé trsu rákosu na samém okraji deponie. Našel jsem jej náhodou, když jsem kontroloval nohy pokud možno všech racků na minikolonii. Pravda našel jsem bez odečtu dva ptáky s klasickým ocelovým kroužkem., ale víc mě potěšil nález výrazného očního proužku a sytě červeného zobáku v podrostu. Pták se potom stáhnul, asi pořádně zasednul na hnízdo za velkým trsem kopřivy, takže po zbytek skoro hodinového pozorování, jsem jej už nezahlédl.

Dnes po delší době také na dohled nejen přilétl, ale i sednul dospělý velký racek z místního hnízdícího páru. Nekvalitní forky jsem zaslal k určení zkušenějším rackařům. Jejich stanovisko je, že se jedná s velkou pravděpodobností o racka bělohlavého s vmíšenými geny racka středomořského (minimálně). K typickému racku bělohlavému neštimuje příliš světlá duhovka (oko), už je mimo toleranci pro tento druh a také kresba resp. velikost a tvar skvrny na jedné z ručních letek.

Mám dodat aspoň jednu kvalitní letovku a potom bude vyřčen jasný ortel. 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok