1 2 3 4 5

Tři muži bez člunu

... ale za to s nejlepším offroadem na okrese, jak nazval Aleš mého pažouta, jsme dnes ráno za Slunce svitu vyrazili na Záhorie.  Na dva válce plného výkonu jsme na místo činu - Adamovské štrkoviska dorazili kolem půl desáté. Hladina byla opět plná ptáků. Výrazně ale ubylo labutí velkých - dnes jsem jich napočítal "jenom" kolem stovky. Dnes nám s krmením pomohl místní patriot a amatérský fotograf, jeho pečivo bylo ale tolik tvrdé, že jej ptáci nebyli schopní sežrat ani po delším máčení ve vodě.  I tak jsme ale stihli odečíst v podstatě tytéž kroužkovance jako před měsícem. protože se mě dosud slovenská centrála, kam jsem souhrnné hlášení poslal, stále neozývá - rozhodl jsem se, že totéž hlášení pošlu na centrálu českou a uvidíme.

Taky poláků a březňaček bylo poskrovnu a kopřivky scházely úplně. Za to jsme merčili dva lžičáky pestré a čtyři hoholy severní.

Nejvíc potěšily Ondrou Ryškovic již včera avizované potáplice severní. Dnes zde byly tři a s nimi jedna potáplice malá. Pěkně se nám motaly mezi potápkami roháči, takže na společném snímku (horší kvality) je možné si všechny tři druhy jakž takž porovnat.

Z dravců jsme potom na pastviskách u Moravy viděli nejmíň 4-(5) motáků pilichů, něco málo kání lesních a poštolek obecných. Dole po proudu potom jednoho luňáka červeného a orla mořského. Na stromku u kanálu tradičně seděl a hlídkoval ťuhýk šedý. Ve smíšeném hejnu vran jsem z fotek napočítal třicetšest šedivek, dvě černé a k nim tři havrany polní.

Po krátkém mezipřistání v Hodoníně, kontrola komínů elektrárny a hra na Ježíška v jednom, jsme to vzali domů přes rybníky. Hned na Písečném zabodoval Aleš, když na hladině zpozoroval triedrem šest turpanů hnědých, v monokuláru to bylo pět lysek černých a skutečně jeden turpan hnědý. Super. Pták potom přeletěl na Dvorský rybník a tam jsme po pátrání našli turpany hnědé dokonce dva. 

Nad hlavami nám kromě racků chechtavých, bouřních a bělohlavo/středomořských nakonec přeletěl dospělý orel mořský s krásně symetricky pelichajícím ocasem. Popojeli jsme do Mutěnic - počasí se výrazně zhoršilo - zatáhlo se, občas jemná přeháňka a začal foukat čerstvý vítr. Obešli jsme severní půli soustavy, většina ptáků se drží na Srálkovském. Ten má kompletně odbagrovaný jihozápadní roh, vznikla tu perfektní kolmá stěna dlouhá asi padesát metrů, super zpráva pro ledňáčky. Na vodě je ve smíšeném hejnu poláků velkých a poláků chocholaček, taky jeden mladý (samice) morčák bílý a jeden morčák velký.

Na v tuto dobu nezvykle zcela vypuštěném Zbrodském rybníku (?) jsme vyplašili čtyři konipasy bílé a taky nejméně dvě lindušky (luční), později přeurčené jako lindušky horské. Přes hráz se z rákosu ozval chřástal vodní. Jinak dnes odpoledne na rybnících už nebylo, kromě přeletujících hus a kormoránů, nic výjimečného.

Taková posmutnělá adventní nálada, atmosféra nebezpečná pro melacholíky. 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok