1 2 3 4 5

Troška deště, výrazné ochlazení

Tyto dvě věci se konečně prodraly jakýmsi zázrakem až k nám na jižní Moravu. Většinu srážek slízávaly doposud západní a střední Čechy a hory severní, jak se naučily říkat televizní rosničky.

V sobotu jsem se chvilku motal po polích mezi Šardicemi a Hovoranami, protože jsme po obědě vezli synka na soustředění florbalové. V neděli jsem začal kvůli zatažené obloze bérdvočingem u Hodonína. Bylo to fajn, po ránu málo lidí, trochu víc pejsků. A hlavně klid. Z ptáků asi nejvíc potěšilo množství potápek malých a mezi nimi jedna potápka rudokrká - mladý pták. Spousta čírek obecných se lžičáky (na místní poměry) a množství bekasin otavních naproti na Bojanovickém. Všude nad vodou stovky až tisíce všech našich tří druhů vlaštovkovitých. Všude na vodě tisíce kilogramů zvěřiny ve formě polodivokých kachen "krotkých". Začala doba sklizně a romantické zábavy - doba napínavých lovů vodní pernaté zvěře. Haj hou.

Přestalo pršet i prskat a tak jsem se vnitřně rozhodl, že by bylo škoda nevyužít stále ještě dlouhého dne a nenatáhnout v keřích. Popojel jsem svižně k Mutěnicím a na hrázi poblíž ČOV jsem nastražil 70 metrů sítí. Začátek byl nesmělý, ale po poledni (?) se začaly ptáci sypat. Nejlepší zátah byl ten, kdy se v jedné síti houpali strakapoud prostřední, ledňáček říční, tři druhy pěnic a tři druhy sýkor a vlaštovka k tomu. Hlavním tahounem těchto dnů je jednoznačně pěnice černohlavá. Všal mám taky ruky pěkně zbarvené pigmentem z bobulí černého bezu ...

Měl jsem díky ochlazení i trochu času mrknout se na rybníky. Pauzy mezi kontrolami sítí jsem využil k návštěvě severní i jižní části soustavy. Nahoře slabý průtah běžných druhů bahňáků a nějaké volavky. Dole větší hejno hus velkých. Podařilo se mi odečíst sedm nebo osm límcovaných našich "červených" hus plus  jednu žlutou, která zřejmě pochází z maďarsko - rakouského pomezí. Předtím nad rybníkem pátravě proplachtil immaturní orel mořský a tak byla celá místní sestava neklidná a ve střehu. Dobře i tak, protože se mi tím pádem kruhy na natažených krcích odečítaly mnohem líp.

Ještě poslední kontrola, rychlé sbalení fidlátek a šup šup na jedno, dvě, tři točené plzničky do oblíbeného lokálu. Jak by řekl Přemek Podlaha - dobrá zahrádka se nesmí zanedbávat.

 

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok