1 2 3 4 5

Týden ve znamení kachen

Během posledního týdne včetně minulého víkendu bylo překačenkováno. Za těch pár dnů jsem měl to štěstí, možnost a potěšení zároveň pozorovat přesně patnáct druhů kachen.  Na různých typech vod, rozděleny podle druhu potravy a způsobu jakým ji získávají. Prostě tento týden byl ve znamení kachen.

Zvláštní situace potkávat běžně šest až osm druhů kachen na malých i větších rybnících. Často žádné velké počty. Ale tam dvě samičky hohola, tam zase osamocený sameček ostralky. Z velké části severští hosté, kteří v našich zeměpisných šířkách tráví zimu. Překvapivě hojně se ve srovnání s dlouhodobým průměrem vyskytují kopřivky obecné.

Samečci - kačeři - už navíc přebarvují. Někteří už kabát převlekli kompletně, jiní jsou tak na půl cesty. Začínají hýřit parádnickými barvami a je radost na ně pohlédnout. A když se stane, tak jako dnes na rybnících, že jsou díky zamrzlému rybíku výrazně blíž k pozorovateli. A když se stane, že na ně dokonec část dne svítí slunce - není co řešit.

Dnes konkrétně na Komárovském rybníku u Hodonína jsem si to medil při sledování lžičáků, čírek a kopřivek. Nablízko a přitom se ptáci chovali absolutně nenuceně a na pohodu. Pospávali, čistili si peří, koupali se a už taky začaly různě divoké naháněčky s náznaky toku.

V tomto směru jsou mnohem dál naše kachny divoké. Ty už mají (zdá se) zásnuby za sebou a několik párů jsem nachytal in flagranti, přímo během "akce". Kachen bylo u Hodonína mraky (?) zato husy žádné. Nebylo po nich ani vidu, ani slechu. Daří se mi odečíst plastového racka bělohlavého, stojíc na ledě byl bílý slovenský kroužek lsnadnou záležitostí. Po krátkém setkání s Baldriánovic rodinkou upaluju na sever k Mutěnicím.

U Mutěnic se chci pokusit trochu vyjasnit poměr obou druhů lindušek, které nám zde v zajímavém počtu společně zimují. Lindušky horské a lindušky luční v doprovodu sedmi konipasů bílých už nějaký ten den oživují dno Třetího Zbrodu.  Pilně prohledávají na první pohled "hladová" bahna. Nechtělo se mě věřit kolik různých larev a červíků přede mnou ze zledovatělé hmoty vytahovali. Můj dnešní odhad je, že poměr obou druhů je asi jedna ku jedné. Jinak překvapivě na bahnech rybníka bylo mimo drobotiny asi sto hus velkých. Většinou už v párech se batolí nebo posedávají a nechají mě dojít tak blízko, že se mi daří odečíst deset krčních límců. To jen dokazuje, že se jedná o naše místní husky, které se už v párech zdržují na hnízdišti.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok