1 2 3 4 5

U vody je fajn, ale v polích to taky není špatný

Je po žních, ale práce na polích neutichá - začíná příprava na sezbu ozimých plodin. Čerstvě podmítnutá a podiskovaná pole nabízí hromadu čerstvé potravy. Proto jsou pravidelně navštěvobaná různými druhy  "predátorů a sběračů". A když má člověk trochu štěstí a trefí se ve správnou dobu na správné místo. není co řešit. Letos jsem takové štětstí ještě neměl, ale v magickém trojúhelníku mezi Vyškovem - Prostějovem a Kroměříží už to začalo. Mimo desítky běžných druhů dravců jako jsou káně lesní, poštolky obecné nebo motáci pochopi, jsou to hlavně opakované výskyty orlů křiklavých, kání bělochvostých, poštolek rudonohých anebo dokonce motáků stepních nebo orlů skalních - které do těchto končin vábí birdwatchery z celé republiky.

A není se co divit, protože mírné zvlněný terén Hané je přehledný široko daleko a už několik let po sobě je zřejmě hrabošem polním bohat. A to je základní podmínka. Na Šardicku jsou poměry z obou stran mince chudší, ale o co je chudší dravci o to pestřejší je svými vlnami a létajícími koberci.

Kolem vody přibývá letošních mláďat - nejvíce nápadnou skupinou jsou brodiví. Různě velké skupiny volavek, hejnka kvakošů, jednotliví bukáčci a čápi okrašlují větvě stromů a keřů na březích mělkých rybníčků nebo břehy samotné. Je fajn, že malební kvakoši noční jdou početností nahoru. Nedávno mě dech vyrazily výsledky satelitního značení ptáků z pražské ZOO - a nejen mě. Na zimoviště v západní rovníkové Africe je  tento ospalý diblík schopný doletět na několik zátahů, skutečně velkých zátahů. Prťavou Evropu, středomóře a hlavně Saharu zvládl za den a něco a celou cestu dlouhou čtyři a půl tisíce kilomterů až do Mali zmáknul za pět (5) dnů a nocí !!! Další dva jeho kolegové naopak bourali mýty a dotáhli to na východ až do Saudské Arábie. No to je tedy něco. Letošní průběžné výsledky ukazují, že loňská zjištění nebyla náhodná - pták značený odpoledne v Praze nocoval následující den někde ve Slovinsku.

No a tyto krasavce je teď poměrně pravidelně možné pozorovat i na našich rybnících.

O víkendu jsem spojil klasickou bečičku s odchytem ptáků. A dařilo se vzhledem k množství metrů sítí nevídaně. Pás keřů bezu černého hustě obsypaných bobulemi přitahoval drobotinu - pěkně šly pěnice černohlavé, červenky, ale nejvíc asi sýkory koňadry - už při první kontrole jich v jedné síti viselo čtrnáct (14).

Třešínkami na dortu byli dlasci tlustozobí, pěnice pokřovní, sedmihlásek hajní a strakapoud jižní. Už se těším na další chytačku na tomto nadějném místě.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok