1 2 3 4 5

Úhlavním nepřítelem jakéhokoliv nadšence, ať už se jedná o modeláře,

skálolezce, kaktusáře anebo v mém případě ptákologa, je nedostatek času na tu či onu zálibu. Přiznám se, že jsem v poslední době vůbec nebyl pánem svého času. a i kdybych byl, dny se krátí neskutečným tempem a navíc jsou u nás na jihu Moravy tak neskutečně pošmourné, až z toho začínám mít "depréze". Slunce se za posledních čtrnáct dnů ukázalo v součtu tak asi na 5 minut. Úžasné terno pro fotografování a pozorování divoké přírody.

Přesto jsem dnes v mrazivém dopolední vyrazil. V polích, loukách, stráních a úhorech od Kyjova až do Mutěnic - nic, prostě nic. U rybárny do sebe rychle házím ruské vejce se dvěma, dvě myslím tyčinky do kapsy a jde se na to. No vlastně hned po bouchnutí dveřmi od auta stojím, protože jsem tím zvukem vyplašil větší množství drobotiny na bahnech přilehlého rybníčku.

Jsou to vesměs lindušky a je jich spolu asi čtyřicet. Míň horských a víc lučních, ale přesný poměr nejde určit. Ptáci, mezi které se navíc zamíchávají jiné druhy pěvců, neustále přeletují a pobíhají sem a tam. Navíc je dno pokryto vrstvou listí napadaného z okolních topolů a vrb, ve které se drobotina dokonale ztrácí. Po chvíli část hejna odlétá pryč úplně. Později je nacházím spolu s otužilou volavkou stříbřitou (!) a hejnem snad 150 zvonků zelených na Mlynářce. Tam jich ostatně před pár dny Aldouš Prágr napočítal celkem 24 a všechny určil jako lindušky horské.

Jinak na rybnících ticho a klid, sem tam hlas lysky, nebo slípky. Na Josefovi hlas potápky malé. Větší počet a více druhů jsem zastihl až na Třetím Zbrodě, byla to pestrá přehlídka severských kachen - hoholi severní, morčáci velcí, ostralka štíhlá a poláci kaholky. Třešínkou tohoto dortíku pak byli čtyři (dva páry ?) morčáci prostřední. Všichni seveřani lovili kolem východní kamenité hráze rybníka. Jinak na rybníku plavou jenom labutě velké a kachny divoké. No kačenky snad už budou mít po tomto víkendu svatý klid, končí totiž sezóna jejich lovu. Podle počtu patron je vidět, že lovci využili termínu lovu naplno, některá sdružení dokonce na svých webovkách avizují lov kačen ještě i na 31.11.2014 - no někdo nemá nikdy dost ...

Vracím se pro stativák, se kterým jsem se nechtěl vláčet, k autu. Po opětovném příjezdu ke Zbrodu už šnorchlující rozcuchané morčáky prostřední  s "nosem navrch" nenacházím, za to přibylo hoholů severních, celkem 18 ex., i březňaček. Chvíli ještě pátrám po vzácných hostech a pak startuju a odjíždím do Dubňan. Asi před dvěma hodinami mě totiž nad hlavou ve dvou vlnách přepétlo celkem asi 1000 hus běločelých, pochopitelně s mírnou příměsí hus polních. V tomto množství jsem je tu letos ještě neměl.

Možná, že je spolu s lindami horskými i těmi severskými kačenkami přivála nebo přifoukla nějaká studená fronta, kdo ví ? Každopádně oba zmíněné druhy začaly na rybnících pravidelně zimovat zhruba ve stejnou dobu, několik zim zpátky.

Na pomalu napouštěném Jarohněvickém rybníku jsou k mému zklamání jenom 4 husy velké, seveřanky podle hlasů jsou někde v polích za rybníkem - asi mapují aktuální plodinovou nabídku a stav pozemků kolem rybníků. Jinak na deponiích odpočívá skoro stovka kormoránů velkých, menší hejno racků - tvořené 60 chechtáči, 10 bouřními a skoro stejným počtem racků bělohlavých. Oproti včerejšku přibylo volavek bílých, dnes je jich tu skoro padesát i volavek popelavých. Všechny se drží kolem propustku mezi horním odkalovákem a hlavním rybníkem. Současnou sestavu doplňují lysky a osamělá mladá potápka roháč.

Cestou domů potkávám Aleše - na smrcích u rodinného domku dohledal zatím jen tři kalouse ušaté. Dal mi pár per z výra velkého, kterého našli koncem léta kostelečtí mrtvého poblíž kostela v Kostelci. Na oplátku mu daruju letošní skvělý katalog Meopty, o které začínám uvažovat jako o nástupci mého šíleně opotřebovaného Bressera ... člověk má mít hodně snů a občas si některý i splnit.

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok