1 2 3 4 5

Utajovat - ano nebo ne

Tajit, mlžit, tutlat, držet pod poklicí etc. ?

Tuto otázku si klade v posledních letech nejeden pozorovatel ptáků. Pokud v sobě má jenom docela malé jadérko ochranáře, je jeho odpověď jasná. V očích kolegů sdílných a "přejících" se diskvalifikuje a řadí mezi takzvané utajovače.

Utajovač je méněcenný egoistický poddruh ornitologa, který si sobecky a neoprávněně vyhrazuje právo pozorovat nějaký jakýkoliv "špek", bez toho, že by podobnou libůstku umožnil i ostatním kolegům.

Pohnutek vedoucích ke sbírání špeků je přitom celá řada a proto bych jejich rozbor nechal raději stranou.

 

Ooops, úvod - torzo článku jsem nechal rozpracované před odjezdem na dovolenou, jenže jsem neupravil datum uvolnění textu do oběhu. Po návratu ze světa už to tu viselo. Nu štó sďélať.

Takže jak je patrné i z nekvality snímků, na jedné z jihomoravských lokalit jsme se spolu s několika místními kolegy,  snažili hnízdící pisily a tenkozobce pokud možno nerušit respektive pozorovat citlivě a s odstupem.

Ze čtyř párů pisil nakonec úspěšně vyhnízdily tři a ze tří párů tenkozobců dva (jeden). Větší část ptáků se doposud zdržuje v okolí hnízdiště, všichni mladí už jsou vzletní.

Chtěl bych poděkovat všem, kteří dokázali držet "jazyk za zuby". Přespolním a náhodným objevitelům za to, že respektovali provizorní tabulky a Tomovi Baldriánovi za jejich operativní zhotovení a instalaci.

Lokalita je svým způsobem v ohrožení, tak doufám, že aspoň několik dalších sezon zůstane v současném stavu a bahňáci se na ni budou rádi vracet a nejen v době tahu.

 

Quisquis abscidit radicem frustra fruges quaeritat.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok