1 2 3 4 5

Už se ten Bojanovický rybník napouští

Především kvůli dlouhodobému suchu, nedostatku srážek a minimálnímu průtoku vody v Kyjovce se rybníky, na kterých proběhly jarní výlovy, napouští velice pomalu a s velkou časovou prodlevou.

Jedním z těch větších rybníků, které na napouštění čekaly dlouho, je i Bojanovický rybník.  Proběhly drobné úpravy hrází. Vybudování několika základů budoucích krytů pro lovce "vodní pernaté" už jsou taky hotové. Takže během minulého týdne začalo napouštění, velice pomalé. Postupně se plnící rybník se okamžitě stal magnetem pro ptáky.

Dočasně zde vznikají mělčiny, podmáčená bahna a kolem výpusti už i hlubší voda. Suchem popraskané dno rybníka vydává v bahně i spárách a puklinách skryté poklady. Ptáci si podle daných pravidel - délka nohy / délka zobáku - plochu dna rozdělili. Můžeme tak pozorovat v místech s větší hloubkou vody volavky popelavé a dnes k mé radosti i dva kolpíky bílé spolu s labutěmi velkými.

Kolpíci bílí jsou tu dva a v různě dlouhých intervalech střídají aktivní lov a hledání potravy s fázemi pospávání a odpočinku. Při lovu během plynulé chůze neustále svým typickým lžicovitým zobákem ze strany na stranu pročesávají vodu, aspoň během mého pozorování neulovili žádnou větší kořist, kterou by museli před jejím spolknutím nějakým způsobem upravit a připtavit lžícovitým zobákem. Vždy po krátkém čištění peří potom spí a polobdí mezi volavkami popelavými, stoje při tom občas na jedné noze.

V místech mělčích je možné vidět různé druhy racků - chechtavé, bělohlavé a malé. Množství kachen divokých a čírek obecných dnes ještě doplňuje i pár husic liščích. Na bahnech zjišťuju jenom kulíky říční, vodouše tmavého a taky samotnou čejku chocholatou, kousek od nich odpočívající rybáky obecné.

Pokud se napouštění rybníka výrazně nezrychlí, očekávat tu můžeme i další zástupce bahňáků. Doufám.

Na sousedním Komárovském rybníku je, asi ve spojitosti s vypuštěným Bojanovickým, zřetelně větší koncentrace potápek roháčů. Potápky tokají a stavějí hnízda. Narozdíl od nich březňačky už vodí houfy malých kachňátek v prachovém šatě, jenom na tomto rybníku jsem zjistil tři rodinky.

Lužický rybník velký nebo taky "nad silnicí" nově zvaný i "severní" kontroluji nakonec. Stejně jako včera Ondra Ryška i dnes já tu napočítám kolem 30 racků malých a nejméně 15 rybáků černých. Během tahu se počty migrantů mohou měnit z hodiny na hodinu a proto mám rybáků černých výrazně méně než tu bylo sečteno včera navečer.

Kousek od sádek mám pocit, že jsem na náhonu zahlédl žlutě zbarveného konipasa. Zastavuju na kraji cesty a jdu místo zkontrolovat.  Ani po notné chvíli se tu nemotá jiný než pár krmících konipasů bílých. Obyčejné třasořitky mě aspoň neobyčejně zamávají na rozloučenou.

Velice spokojený s dnešní návštěvou odjíždím za svými povinnostmi.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok