1 2 3 4 5

V Miloticích to opět klaplo na jedničku

Tak se nás letos sešlo na Bird Chorus Day minimálně 66, z toho 20 dětí. Na svatební fotečce ze zámeckých schodů je ranní sestava. V průběhu dopoledne, s mírným zpožděním, ještě přijelo několik lidí a během ukázky kroužkování se přidalo i několik náhodně kolem jdoucích turistů. Takže přesný počet účastníků byl de facto neurčitelný, ale vyšší než na začátku akce.


Jenom pan kastelán nepřišel, ale i tak mu patří dík za umožnění vjezdu do parku a obory.

Nepříjemným zpestřením akce bylo náhlé onemocnění štábního kroužkovatele Jirky Sviečky. Nakonec se mě podařilo v sobotu navečer s pomocí více lidí domluvit náhradu. Oproti plánu jsme s Alešem od šesté ranní obnovili v "lužním" porostu chodbičky na sítě z minulého roku a vytvořili i dvě nové.

 Děkuji tady na tom místě znovu kolegům Kolečkovi a Šulcovi z Ústavu biologie obratlovců v Brně za ochotu a profesionální ukázku kroužkování i se skvělým komentářem. Chytilo se něco kolem třiceti ptáků typických pro toto prostředí. Mezi nimi i sýkora babka a ledňáček říční zřejmě kroužkovanci z loňského roku, věrni svému okrsku. Letošní hvězdou byl zřídka odchytávaný sameček žluny šedé, který silným křikem dával najevo, jak se mu jeho polapení nelíbí.

Během vycházky v areálu zámku a k Písečnému rybníku stojí za zmínku pozorování  hnízdícíh čápů bílých, luňáka červeného a včelojeda lesního. Překvapivě hlasově aktivní byly všechny místní druhy šplhavců strakapoudi velcí, s. jižní a s. prostřední i oba druhy žlun - zelená a šedá. Ostatní drobotina také zpívala v podstatě celé dopledne. Je možné, že tuto vyšší aktivitu způsobil noční přechod fronty se srážkami a ochlazením.

Na rybníku jsme kromě hnízdících volavek popelavých měli možnost pozorovat lysky černé už i s mláďaty, potápky roháče a potápky malé. Poláky velké, zrzohlávky rudozobé a kachny divoké. Na dolním rybníku hnízdící pár labutě velké a předávání potravy u páru motáka pochopa. Vzadu za rybníkem lovilo několik samců tohoto dravce. Z rákosiny se ozývali rákosníci velcí i rákosníci obecní a cvrčilka slavíková.

Několikrát se ozval i chřástal vodní, v pozadí také slípka zelenonohá. Celou cestu nás doprovázel ve dne méně výrazný a nápadný zpěv slavíků obecných.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 18.09.2015 13:44

Rádo se stalo.

Petra l 21.05.2015 20:50

Krásný zážitek. Děkujeme!