1 2 3 4 5

V Mutěnicích nevstupujte na příčné hrázky

Tak zní hlavní prosba vloni poprvé vyrobeného a na příslušných místech instalovaného letáčku - prosebného. Opakovaně zde na tomto místě je třeba poděkovat Tomovi Baldriánovi, který dovedl myšlenku, která se zrodila jistě ve více hlavách místních ornitologů, do hmatatelného finále.

Cedule i s mapkou je umístěna u místního  "parkoviště" v blízkosti rybárny (bašty) vedle rybníku U Petra. Cedulky další potom na všech "vstupech" na inkriminované příčné hrázky.

Důvodem celé této akce byl fakt, že množství návštěvníků rybniční soustavy v posledních letech neskutečně narostl. Píši záměrně návštěvníků, protože to zdaleka nejsou jenom ornitologové, pozorovatelé ptáků, ale taky fotografové přírody, ale taky jenom celá řada lidí - turistů, kteří se jen tak jdou projít anebo projet na kolech do relativně zachovalé přírody.

To, že je rybniční soustava u Mutěnice v mnoha ohledech výjimečná, není třeba zdůrazňovat. Však taky většina z místních ornitologů, nijak netají většinu zajímavých a v rámci kraje i celé Moravy výjimečných pozorování. Za toto neutajování chceme po ostatních hostech a návštěvnících jediné - aby se v daném území a čase řídili našimi pokyny a prosbou.

Většina rybníků u Mutěnic jsou plošně malé a přehledné vodní nádrže - v závislosti na stavu vody zde hnízdí vzácné druhy dlouhokřídlých, vrubozobých a potápek.

Bylinami zarostlé a pásy rákosu resp. orobince lemované hráze jsou výborným hnízdním územím pro mnoho druhů ptáků.

Skvělá pozorování i pořízení fotografií je při troše citlivosti a obezřetnosti možné pořídit i z hlavních hrází a cest.

Díky za pochopení a respektování snahy o nastavení těchto pravidel, která budou přínosem pro obě strany - ptáky i jejich pozorovatele.

Hezké počasí pro vycházky a dobré světlo pro focení přeju jménem místních ornitologů. Mnoho doplňujících informací bude jistě možné obdržet již tuto sobotu od organizátorů akce  "Vítání ptačího zpěvu".

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 11.05.2015 08:46

Pokud mají povolení, tak s tím asi moc nenaděláme, u ostatních je to technicky řešitelné, ale ...

Zdeněk Souček l 08.05.2015 22:01

Ještě kdyby tam místní přestali jezdit auty.