1 2 3 4 5

Venku naposled před domácím vězením

Dějí se to věci neskutečné a neuvěřitelné. Zmatečné a nepochopitelné. Opatření přijímaná našimi politickými vůdci nám opět berou ... no minimálně iluze o jejich soudnosti. Krásné počasí a vyhlídka omezení pohybu vytáhly už od brzkého rána do terénu neskutečné množství lidí. 

Dnes jsem zvolil po dlouhé době cyklo kolečko kolem Kyjovky - podmáčená a zaplavená pole, kolem Kosteliska a pak celou soustavu rybníků až po Hodonín. Matěj ledy prolomil, mosty nestavěl, ale ani nebořil. Z většiny ploch zmizel  led a hlavně se směrem k severu pohnula obrovská  masa ptáků. 

Bylo to cítit v luftě od prvního šlápnutí do pedálů. Co chvíli jsou slyšet hlasy skřivanů, konipasů bílých. Jednotlivě se krajinou potulují holubi hřivnáčí. Kolem louží v polích posedávají různě velká hejna čejek. Řadu z nich člověk zaregistruje jenom když je vyplaší nějaký dravec a ony potom i s doprovodem špačků a u Milotic i kulíků zlatých, vzlétnou popoletí anebo zakrouží a sednou na to samé místo. 

Na Hrubých lúkách mě kromě 45 kulíků zlatých, potěšil přelet 12 jeřábů popelavých. Prozradil je jejich hlas - hlasité "troubení", ale letěli strašně vysoko a tak mi celkem dlouho trvalo než jsem je našel. Snad se v příštích dnech jiná skupina  na pár  dnů u nás i zastaví. Severské husy jsou v menších hejnech roztroušeny na více pastvištích a dnes je kupodivu neplaší žádná letadýlka nebo vrtulníky. Průběžně zaletují na pískovnu nebo rybník, aby se napily a vykoupaly nebo si třeba na břehu chvilku schruply.

Na největších rybnících nacházím stovky poláků velkých,  menší počty poláků chocholaček. Objevují se další druhy kachen v desítkách jsou to kopřivky obecné a zrzohlávky rudozobé a jednotlivě hoholi severní nebo morčáci velcí. Páry hus a labutí už obsazují místá  pro hnízdění a začíná jejich obhajování. To je opět očividně velice intenzívní u starého známého cholerika z Bažantnice, který ve svém okolí nesnese absolutně žádného jiného ptáka. Takže napadá i drobotinu včetně kachen a lysek. Total brutal blázen. 

Nacházím uhynulé volavky, které nepřečkaly nedávnou periodu silných mrazů. Teď už ale jejich šťastnější kolegyně začínají hýřit barvami a prodlouženými svatebními pery. Ty se volavkám bílým staly téměř osudnými, protože zhruba před sto lety musela mít každá lepší dáma klobouk nebo jiný doplněk, kde se taková pera použila. Tehdy se tyto krasavice střílely ve velkém.

U Hodonína je trochu smutněji, několik volavek bílých, potápek roháčů a kormoránů velkých. Husy velké a labutě, ale jinak spíš ticho. Nadějným je odbahňování Novodvorského rybníka, který tak zřejmě bude fajn lokalitou během tahu bahňáků. Dnes tu stejně jako výš u Mutěnic merčím nějaké konipasy bílé, ty na Mlynářce doplňuje 7 vodoušů kropenatých a nejméně 5 lindušek horských.

Odevšad je slyšet bubnování a křik žlun zelených, datlů černých a všech místních druhů strakapoudů.  S jednou ze žlun zelených se u pískovny nedaleko Mistřína hraju na schovku, tedy spíš on si hraje se mnou. Ale tady je to jediný ptačí zážitek - chvilku před mým příjezdem, tu někdo střílel - možná po kormoránech - takže jsem stovky hus jen nafotil jak nad vedením VVN přeletují ke Kosteliskám. Na rybníku tak dnes bylo nejméně 6 -7 tisíc hus běločelých. Už jen krátká kontrola některých mokřadů, krátká zastávka u Hrubých luk, kde se v porovnání s ránem zcela obměnila sestava ptáků.

Příjemně vyčerpaný a unavený s nízkým sluncem v zádech se šinu Mutěnkou zpátky ke Kyjovu.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok