1 2 3 4 5

Víkend jarních navrátilců

Tento víkend byl jednoznačně ve znamení návratů prvních migrantů na krátké vzdálenosti. Od pátku do neděle se objevily desítky pozorování čejek, hřivnáčů, konipasů bílých, špačků a skřivanů.

 

Zamrzlé hladiny jezer, štěrkopískoven a rybníků povolily pod neustále narůstajícími teplotami a přísunem vody z okolních svahů a polí. Takže i na rybnících se zničehonic objevily kopřivky, poláci, čírky, morčáci, zrzohlávky a také husy. Nárůst početnosti všech těchto opeřenců mezi pátkem a nedělí byl markantní.

V pátek jednotlivci, v sobotu malá hejnka a skupiny a v neděli už u většiny z nich desítky exemplářů. U hus mě v pátek potěšil výskyt 7 (sedmi) těch "našich" límcovaných na jediném místě - v rodišti u Mutěnic. Téměř všechny mají za sebou okružní cestu jižní - to jest rakousko - maďarským příhraničím a Záhorím na Slovensku+ většina dokonce výletem přes střední Polsko a Mecklenburgsko v Německu zpět domů. U jedné "bludičky" šlo o odečet po hodně dlouhé době - o to víc těší, že žije a je evidentně fit a v páru. Časem snad zpracuju aspoň kratičký přehled o jejich putování, ale protože získaných dat je díky límcům velká řádka, vyberu jen ty nejzajímavější příběhy.

Kolem polních loužích mezi stovkami čejek a špačků, desítkami skřivanů je možné při troše pozornosti najít i kulíky zlaté a v nejbližší době se objeví i další zástupci bahňáků a s nadějí očekáváme i majestátní jeřáby popelavé.

U Dubňan na rybníku i v nivě Kyjovky se již tradičně obevilo zatím asi 4500 severských husy - přavžují husy běločelé, zatímco hus tundrových / polních je asi jedna desetina z tohoto počtu. Vždycky navečer se sletují na koupání a odpočinek na Jarohněvický rybník. Když se k nim přidá ještě asi 300-400 hus velkých je to pěkný tyjátr. V pátek okořeněný jedním neodečteným žlutým límcem na krku jedné z nich. A hlavně přeletem mladého orla mořského, který vůbec neměl v úmyslu lovit, ale jenom jeho přirozený majestát vyvolal v hejnu hus dole pod ním absolutní paniku a hrůzu. I když stejný povyk způsobil den dva předtím i okrajem rybníka přeletující luňák červený, zcela jiná hmotnostní kategorie. Že by ty husy byly jen takové normální hysterky ?

Příští týden se mají teploty zvyšovat až k patnácti nad nulou, přestože rána budou ještě dočasu hodně chladná. Vlnu ptačích navrátilců už tak zřejmě nic nezastaví.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Libor l 27.02.2017 18:52

Jojo, je to tak...Mě potěšilo pozorování 2ad strnadů rákosních v sobotu v Záhlinicích. Zdraví Libor Š.,Napajedla.