1 2 3 4 5

Novoroční jaro

Máme za sebou první víkend nového roku. Silvestr jsem prospal. Doslova. Proto jsem následující den, svěží jak mořský vánek, vyrazil ven. Venku byl taky vánek, takový malý závan jara přinesl začátek letoška. Denní teploty přes deset stupňů, létající hmyz, plazící se mlži a běhající housenky. To vše se dalo vidět kolem cyklostezky Mutěnka nebo přímo na ní.

No a v podmáčených polích v jejím okolí na úrovni Mistřína se k tomu přidalo odhadem čtyři až pět tisíc hus běločelých a velkých. Mezi nimi se tradičně schovávají i vzácnější bernešky. Dnes hned tři druhy - berneška velká (místní) pořád se svým jinodruhovým parťákem, berneška rudokrká a dvě bernešky bělolící. Jejich stříbřitě šedé kabátky svítí na dálku i v tom mumraji těl. Zato rudokrká se v tom chumlu dokonale ztráci a s ním splývá.

Sníh a led zmizel, půda odměkla a tak husy s velkou vervou doslova přerývají pole po sklizené kukuřici. Zobáčky a nožky uptalané a zalepené blátem chodí často omývat k různě velkým loužím. U jedné z takových si lehám na šikmou eternitovou stříšku mysliveckého zásypu. Shora jsem jak pěst na oko, ale pro ptáky pachtící se v tom marastu jsem skrytý. Daří se udělat pár prvních přistávaček, nastavit na foťáku potřebné hodnoty a těšit se na příští okamžiky. No a pak to přišlo, nad lesem se od polního letištš vynořil hlučný dvouvrtuláček a konec šlus finito. Všechno je v mžiku ve vzduchu a s křikem odlétá a usedá jinam mimo dosah mé optiky. 

Přesouvám se k místní pískovně. Vzácní turpani černí už odsud zmizeli, ale vždycky je možné tu očekávat nějaké jiné překvapení. Dnes to byla samička morčáka malého (bílého), skoro 150 kormoránů velkých a racek bělohlavý (?) s bílým odečítacím kroužkem a proto odečteným. Značený byl před dvěma a půl roky jako mládě na Hřbitovním ostrůvku u Mušova.

V neděli jsme s nekompletní hodonínskou smečkou vyrazili na štěrkoviště k Ostrožské Nové Vsi. Akce od samého počátku měla spíš společenský charakter. Probrali a prodrbali jsme celou českou twitchersko-birdwatchersko-ornitologickou komunitu. Nastínili plány a možnosti dalších akcí pro tento rok a taky plkali o technice, stativech, foťácích a optice a literatuře.

N

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok