1 2 3 4 5

Víkend v polích a remízech moravského Toskánska

Moravské Toskánsko je v posledních letech hitem našinců, ale i krajinářů z celé střední Evropy. Časté jsou i návštěvy hostů z hodně exotických destinací. Občas si člověk o víkendu připadá v polích mezi Kyjovem a Čejčí jak na promenádě.

Není se co divit, místní zvlněná krajina je obzvlášť v podvečerním světle kouzelná a vytváří mnoho nesksutečně plastických a barevných motivů. A není úplně chudá ani na ptáky, proto sem stojí za to jednou za čas vyrazit.

Kromě běžných druhů jako jsou bažanti, vrány, poštolky a káně nebo strnadi či stehlíci je možné zde potkat i méně běžné druhy. Teď na podzim například motáky pochopy a motáky pilichy nebo ťuhýky šedé. Vzácněji lze pozorovat i dřemlíka tundrového nebo sokola.

Samostatnou kapitolou jsou velká hejna špačků a vrabců polních. Těm se v posledních letech zřejmě daří, protože velikost jejich hejn je rok od roku větší. Když se k nim ještě přidruží zvonci, stehlíci a konopky vznikají společnosti čítající až 400 členů.

Velkým přínosem pro pestrost krajiny a následně i pro pestrost druhovou - živočišnou i rostlinnou je systematické rozbíjení ploch velkých lánů zakládáním travnatých biopásů. Ty jsou pečlivě udržované a velká část z nich je i liniově osázená původními druhy ovocných stromů.

Takové pásy jsou úkrytem pro mnohou drobotinu, ale zároveň i lovištěm různých predátorů. Například kalousů ušatých, kteří si tady přes noc obstarávají potravu, aby potom přes den v přilehlých obcích pochrupkávali na tradičních deništích. A jsou jich tu desítky a nejen na obvyklých jehličnanech.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok