1 2 3 4 5

Vítání ptačího zpěvu v Miloticích

Letošní akce vítání ptačího zpěvu v Miloticích se z mého pohledu nadmíru povedla. Jednak díky spolupráci s MAS "Kyjovské Slovácko v pohybu" i s ČSOP Kyjov. Především ale díky velké účasti spřízněných duší a velkému podílu dětí mezi nimi a vstřícnému přístupu pana kastelána Bočka, který nám poskytl a dal v šanc svoje výsostné území.

Ještě v sobotu odpoledne během natahování sítí v zámecké oboře a hlavně potom večer v polích za vesnicí, to vypadalo na podvlíkačky, beranici a rukavice. Prostě věci, na které jsme si celou letošní zimu ani nevzpomněli. Ani bukač velký, který po setmění těsně minul natažené sítě, nezahnal chmury a vrásy z našich čel.

Díkybohu se počasí (přechod fronty) po rozednění jako mávnutím kouzelného proutku změnilo, vítr se zázračně zmírnil a navíc se objevilo Slunce naše jasné.

Po nezbytných formalitách - přivítání, úvodu a rozdání propagačních materiálů, pořízení společného fota; jsme se vydali napřed k hnízdu čápů bílých na komíně v zámecké zahradě. Potom kolem jinanu dvojlaločného do lůna lužního lesa. Takový charakter totiž má zámecká obora, kde na nás u altánu čekali Jiří Sviečka (kroužkovatel) a Aleš Prágr (místní ornitolog a fotograf ptáků) s plnými pytlíky, teda plátěnými sáčky s odchycenými ptáky.

Jako dobré znamení příštích okamžiků, nad námi celou dobu - těsně nad korunami stromů - poletovali dva luňáci červení. Jerzy, ostatně jako vždy, nezklamal - mimo řadu běžných druhů pěvců jeho přehlídka gradovala samečkem ledňáčka říčního, kohoutkem křepelky polní a nakonec zlatým hřebem dopoledne samičkou chřástala malého. Tady musím poděkovat Aldovi za poskytnutí jeho snímků, já jsem pro samé povídání neměl čas nějaké solidní fotky pořídit. 

Dospělí a hlavně děti byli z této části akce doslova nadšení. Ale čas běžel a my jsme vyrazili dál k nedalekému Písečnému rybníku. Na jeho hladině se kromě rodinek lysek černých a kachen divokých, ospale pohupovali poláci velí a kopřivky obecné. Aktivnější byly jenom exotické zrzohlávky rudozobé, několik samečků neustále v letu "nadbíhalo" jediné samičce. Po husách ani stopy a z páru labutí nás vyplul zkontrolovat jenom samec, jeho družka už asi sedí na vejcích, které nemůže v tom chladném počasí opustit. Z celkem asi deseti obsazených hnízd volavky popelavé, jich na krajních dubech a topolech na ostrůvku kontrolujeme pět. Jsou na nich různě stará, už i značně odrostlá, mláďata.

Na horním rybníku naše skupina plaší jenom tři volavky bílé, z rákosin se ozývá rákosník velký i cvrčilka slavíková. Na hladině jsou potápky roháči a potápky malé, kopřivky obecné. Nad ní rorýsi a všichni vlaštovkovití - břehule, jiřičky i vlaštovky. Jinak nic. Zato na louce za rybníkem propuká dravcařské gala představení.  

Začíná přeletem hejnka hus velkých, na které zeshora dohlíží dva luňáci hnědí. Nad rákosinami se střídají motáci pochopi, až šest ptáků současně a mezi ně se zamíchávají káně lesní. V polích na Sedmirohém na lovící pochopy doráží srdnatě místní čejky chocholaté. Vysoko nad nimi plachtí včelojed lesní, k němu vystoupá poštolka obecná. Bezděčně prohodím, že tu momentálně schází snad jenom ostříž lesní. Asi po půl minutě se ostříž skutečně objevuje na scéně a na necelých padesát metrů a blíže si jej můžeme všichni detailně prohlédnout. Nízkým průletem se představí nádherně vybarvený velice světlý a vlnkovaný včelojed lesní, který tuto asi patnáctiminutovou show ukončí..

Přechod fronty okamžitě využívají někteří dravci k tahu dál na sever. Účastníci exkurze mají podezření (žertem míněné), že se jedná o nacvičené představení s ptáky ze sokolnické expozice umístěné v jízdárně před zámkem. S chutí je v tom utvrzuji.

Během druhé návštěvy kroužkovacího stanoviště máme možnost vidět další běžné druhy ptáků - brhlíka, mlynaříka, sýkoru babku, špačka anebo strakapouda velkého.

Většina lidí si užívá slunného poledne, děti mlsají, dospěláci svačí - uléhají na čerstvě pokosený trávník a dívají se na vzdušné hrátky páru luňáků červených, přímo nad nimi. Loučíme se a slibujeme si, že se tu za rok zase sejdeme.

PS: Jerzy vezmu s sebou i nějaký větší pytel, to abys měl kam strčit toho slíbeného bukače.

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok