1 2 3 4 5

Vodních ptáků zimní sčítání

V letošním roce jeho hlavní, tedy lednový termín připadnul na tento víkend a dle organizátorů konkrétně na neděli 17. ledna.  Více informací k celé tradiční dlouholeté akci je možné najít na www.waterbirdmonitoring.cz  nebo na www.wetland.org

S předpovědí počasí se kuňky tentokrát trefily dokonale - od rána azuro (skoro) a přituhlo. Takže když jsem ráno nakonec ukecal Aldu, aby jel se mnou (měl jsem strach, že někde zapadnu a to se potom hodí každá ruka), určitě nelitoval on a určutě ani já. Byl před námi jeden z těch nadprůměrných dnů.

Už několikrát a letos znova jsem sčítal úsek Moravy od Hodonína po Lanžhot / Brodské. Letos jsem tu štreku opět risknul autem a kupodivu až na nejjižnější z nich byly všechny brány na hrázích dokořán. Na několika místech byla řeka ptáky doslova nacpaná. Vůbec prvním pozorovaným druhem byl dospělý orel mořský. Těch jsme později na více místech viděli několik, v jednom okamžiku bylo maximum pět (!) společně kroužících orlanů. Ale super byl i přelet dvou orlů mořských s jedním královským, doprovázených kání rousnou. Překvapila absence luňáků červených a sokolovitých.

Kačenky v množství velkém a v druzích všelijakých - všechny běžné druhy severských nořivek, jen hvízdáků a morčáků velkých byly desítky, poláků velkých a poláků chocholaček míň a spíše jednotlivě potom hoholi severní a morčáci bílí. Jediný byl prťavý sameček poláka malého, nenápadný mezi březňačkami nad jezem u Brodského. Důkaz toho, že se na řeku přesunuli snad všichni ptáci ze zamrzlých štěrkovišťátek u Adamova.

Při příjezdu k nádržím překvapil překvapivě čilý drozd zpěvný v keřích u plynovodního oblouku. Nevím proč se o někom říká, že je zmrzlý jak drozd. No a pak to začalo první husy, první piliši, další orli - na štěrkovně zůstala malá část hladiny bez ledu a na ní se tísnilo kolem čtyřset lysek černých a něco labutí velkých. Jenom torzo počtu, který tady byl před pár týdny. No ale i zde bylo přivítání neskutečné, límcovaná husa polní. Tajně jsem doufal. že to bude sibiřanka a ne evropanka. Teď už vím, že jsem se nemýlil.

Zdrželi jsem se v sílícím mrazivém větru, já jsem se bavil focením lysek a labutí, Aldous sezením v příjemně vyhřátém pažoutu. Asi jeho červený tilak nehřeje tolik jako moje zelená condorka. Proto jsem ho za chvilku vytáhl na výšlap kolem Moravy směrem k Unínskému kanálu. V travnatých plochách loví piliši a posedávají a pospávají desítky až stovky hus velkých, polních/tundrových a běločelých. Do vzduchu se vznesou až když nad nimi začne již zmíněné plachtění pěti orlanů. Odlétnou notný kus bokem, více k lesu. To už není zima jen pocitová, ale skutečně nepříjemná. Svou roli sehrálo i to, že jsme cítili, že největší špeky dneska už máme za sebou. To jsem ještě netušil, že doma u komplu vykómám z náhodných cvaků hejn hus ještě dvě límcované vrubozobky. Jednu běločelku s černým kolárkem (bohužel jen částečně odečitatelným) a jednu husu velkou s červeným náhrdelníkem. Stará známá z Mutěnic.

Došourali jsme se k autu, párkrát kolem nás nad řekou prosvištěl sameček morčáka bílého, u vody už jen přibrzdím - husa polní už na ledě rozcvičku nedělá, zato objevujeme potápku roháče. Cestou spekulujeme, kam se mohli všichni ti ptáci zdejchnout, minimálně u jednoho druhu odpověď nacházíme v řepkovém poli u Kopčan. Pase se na něm přes sedmdesát labutí velkých, zastavíme a opatrně se snažíme přiblížit a pokusit se o odečet nějakých kroužků. Kde ty věci, v mžiku všechny krky hore a během dalších vteřin se pohledově těžcí ptáci po bleskurychlém rozběhu vznesou do luftu jak nic. Usedají na vodu na nové pískovně hned přes silnici. Ahoj a vídrzén. Dneska už stačilo. 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

aleš l 19.01.2016 22:11

Já neměl(měl) Tilak..)