1 2 3 4 5

Vody přibývá - ptáků ubývá

Možná to nebude jenom pozvolným mizením bahen v souvislosti se zvedajícími se hladinami rybníků, ale i pokračováním rokuběhu. Prostě babí léto, které vlastně ani nebylo už je za námi a vládu nastolil pošmourný a upršený podzimek.

Několik menších rybníků vypuštěných kvůli výlovům (Lužický malý nebo Za vrbou), nejsou pro bahňáky až tolik atraktivní a přitahují spíš volavky a racky. Přesto je druhově bahňáků pořád celkem dost, jen početně to jde z kopce. Pokud teda nepočítáme různě velká hejna čejek. Ty se ale spíš zddržují v polích než na bahnech rybničních, protože tam je potravní nabídka bohatější a pestřejší a taky krytí se před predátory je v oraništích nebo porostech zeleného hnojení jednodušší a účinnější.

Na rybnících se stále zdržují káně lesní a orli mořští. Protahují jednotlivě poslední motáci pochopi doprovázení prvními motáky pilichy a seshora z vršků stromů nebo sloupů EV to celé sledují poslední ostříži lesní. První severští sokolíci diblíci - dřemlící tundroví - už jsou u nás taky.

Nejmarkantnějším dokladem podzimu, po záznamu prvních hejnek havranů polních, jsou pozorování různých druhů severských kaček. Nejvíc na hladině bouchnou do očí hvízdáci, ti jsou i v prostém šatu relativně nápadní. Ale objevují se ostralky, lžičáci a k seveřankám musíme asi započítat i hejna čírek obecných nebo skupinky kopřivek obecných. Co nevidět se objeví první tažní morčáci velcí i hoholi severní.

Velké pohyby ještě větších mega hejn hus a kachen v severním Atlantiku resp. ve Skandinávii a opakované větrné bouře a smrště na pobřeží Severního moře jsou přes svoji ničivou bilanci příslibem možných záletů ... záletů pro nás vnitrozemce suchozemské raritních druhů, se kterými se obvykle nemámě šanci potkat. Jsem zvědavý jestli se moje slova naplní a který z druhů racků, chaluh nebo bahňáků u nás přistane.

Proto je dobré být na takovou možnost připravený - zopakovat si základní určovací znaky těchto exotů a chodit ven i za nevlídného počasí. Občasná odměna bývá víc než sladká.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok