1 2 3 4 5

Výprava na jablka k Boršovským lúkám

Cestou na různé kontroly a do lékáren, pokud je možnost, vždycky pokoupím nějakou tu slunečnici a tu během návratu domů nasypu do altánového krmítka v městském parku. Všiml jsem si nedávno, že v porovnání s předchozími zimami tu letos nejsou žádní kosi. Pás bobulovitých keřů už byl ozobaný dávno, navíc i zbytky zmizely během nedávného ořezu těchto křovin. A jablíčka ke krmítku zatím nenosí nikdo.

Proto jsem dnes odpoledne vyrazil směr Boršovské lúky. Bývalý zdroj vody se spostou studen, v jehož areálu byla vysazena štěpnice - sady vysokokmenných jabloní a v menší míře i hrušní. Každoročně se z většinou přebohaté úrody napůl planých jablek sklidí na uskladnění nebo moštování jen její nepatrná část. Zbytek jablek zůstává na místě a láká na podzim a během zimy celou řadu ptáků.

Bohužel taška v mém batohu dnes zůstala prázdná. Do městského parku nedonesu nic. Poslední zbytky už hodně "jetých" plodů se v sadu nachází pod několika málo stromy, jen na pár místech. Stejné je to i v nedalekých záhumenkách. Aspoň tady se na zbytcích živí minimálně 40-45 kosů. Už je mezi nimi dost samic. Na jablka sem zaletují jednotlivě i kvíčaly. Jinak stejně jako všude kolem jsem zjistil jen dva střízlíky, do deseti sýkor modřinek a koňader. Přelétly káně lesní, poštolka obecná a vzácnější samice motáka pilicha. Vysoko v korunách stromů už nesměle bubnují šplhavci - dnes jsem pozoroval žlunu zelenou, strakapouda jižního, velkého a malého. Vždy se jednalo o samečky. Zajímavé.

V keřích a na olších podél zcela zamrzlé říčky Kyjovky slyším čížky lesní, oba druhy pěnkav - obecné i jíkavce a vidím malou skupinku zvonků zelených.

Jedinou zajímavostí tak byl při odchodu z lokality nález dvou kalousů ušatých v koruně jedné z místních jabloní.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Libor l 16.02.2021 11:44

Paráda Karle! Tak ať už zdraví slouží a zdraví Tě Libor.