1 2 3 4 5

Výprava za ježuchem a kapříkem

Výprava za vánočními povinnostmi kapřík, dárečky atd. se dá pojmout různými způsoby. Pro mě úplně nejlepší je spojit ji s pozorováním ptáků. Rozvezl jsem po kámoších (všichni vyspávali předvánoční mejdany) nějakou literaturu, velerychle a přitom veleúspěšně jsem provedl nákupy posledních dárků a hurá k rybníkům.

Poslední chladné a mrazivé dny způsobily zámrz většiny hladin. Na každé soustavě vlastně (to je zajímavé) zůstal vždy jeden nezamrzlý rybník - u Hodonína to je Lužický velký a u Mutěnic je to Třetí Zbrod. Jarohněvický je téměř bez vody a navíc totálně pokrytý ledem.

Pozorování jsme si užili, on totiž nakonec do terénu vyrazil i Ondra. Mezi labutěmi a březňačkami se zdržují jednotliví samci od několika druhů kachen. Hvízdák, čírka, kopřivka, dvě samice hohola a skupina lžičáků pestrých. Předchozím pozorovatelům asi unikaly nenápadné samičky anebo se sem kačky odněkud natáhly v posledních dnech. Každopádně jsme napočítali celem osm samečků a 10 samiček. Kačeři jsou v širokém spektru pelichání - od téměř dokončeného až po téměř nezahájené.

Od jihu přilétlo menší smíšené hejno hus, ale ptáci na vodu sedli jen z části. Zbytek po několika opatrných zakrouženích a přeletech odlétl pryč - na slovenskou stranu. Sokol, kterého jsem při odjezdu z města viděl na žebříku komínu bývalé elektrárny, se neobjevil. Ale potěšil nás i jeho náhradník samec jestřába lesního. Jeho přílet avizovala nervozně krákající šedivka, chvíli to dokonce vypadalo, že budeme svědky loveckého útoku. Bohužel sameček pomalu přelétl přes rybník a zmizel někde nad okrajem Doubravy. 

Všechny volavky nahrbeně postávají na březích nebo přímo vělkých vodách Kyjovky a snaží se ulovit něco "na zobák". Zima teprve začíná a už teď část z nich nevypadá jako v dobré kondici. Doufám, že se u Mutěnic - kam jsme se mezitím přesunuli, nebude opakovat podobná tradgédie jako v jedné z předchozích zim. Vzpomínka na desítky hladem uhynulých volavek není vůbec příjemná.

Na Třetím Zbrodě je naopak celkem živo, desítky labutí velkých s místním (límcovaným) kápem  a stovky březňaček, loví, páří se a posedávají na okrajích ledu. I tady se mezi nimi schovávají jednotlivé čírky, kopřivky a hvízdáci. Mám hlad, čas pokročil a tak se loučím s Ondrou, který chce ještě zkontrolovat jeho lindušky horské a vyrážím přes Dubňany k domovu.

Cestou jen krátce kontroluji pískovnu u Mistřína. Mezi téměř dvěma tisíci kachen divokých se zdržuje několik hus velkých a poláků chocholaček, jediná labuť velká a nakonec i exotický kačírek kachničky mandarinské. Tak nakonec taková zvláštní třešnička na adventním dortu.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karel l 01.01.2019 16:53

Taky přeju pevné zdraví a vše nej do nového roku. KŠ

Libor l 24.12.2018 18:25

Pěkné čtení na Štědrý večer! Hezké svátky přeje a zdraví Libor Šrámek.