1 2 3 4 5

Za husami v zasněžených polích

Za husami v zasněžených polích teď vyráží celé skupiny pozorovatelů. Většinou míří do polí mezi Mikulovem a Pohořelicemi. A není se co divit jsou jich tam tisíce a navíc ochucené vzácným kořením v podobě bernešek rudokrkých a bernešek bělolících plus husou malou.

Na Hodonínsku jich máme taky tisíce a zdá se, že i s tím kořením - protože u Mutěnic byly viděny dvě bernešky bělolící. V sobotu se mi chtělo do terénu jen tak na skok, protože jak se říká u nás na Slovácku nachlópalo i u nás nevídané množství sněhu. Po dvou dnech sněžení celá krajina září souvislou bílou pokrývkou. Jen rozsáhlé pole pod kopcem Kumbálkem u Dubňan je nějaké zasviněné chilli špinavé. Když parkuju na krajnici rušné komunikace, ani se mi nechce věřit, že tu kontaminaci způsobilo odhadem pět tisíc hus.

Pomalu se ta masa hus šine polem a popásaním, pospáváním ve stoje i v sedě, se blíží k oné rušné silnici. Super. Mám tak možnost je opakovaně sečíst, kochat se různě vybarvenými individui. Nacházím i několik límcovaných jedinců a s odečtem čekám na později. Občas ještě vyleze slunce, tak se i pomalu těším na solidnější dokumentaci. Po přesunu na bezpečnější štaci a nezbytných přípravách na fotolov, husičky se pořád tlačí ke mně, se odkudsi vynoří švihák ve značkových maskáčích  žialbohu i se svým ridgebackem. No celé se to semlelo během pár okamžiků. Obrovská masa ptáků je v mžiku ve vzduchu, pes pod nimi lítá jak smyslů zbavený a na páníčkovo volání z vysoka kašle. Borec se omlouvá pohledem a okamžitě mení směr vycházky.

Husám se tu ale očividně líbí, protože po několika obletech ve velkých kruzích postupně usedají asi o kilometr dál a z pohledu sčitatele dokonce líp protože do svahu. Jsou tak pěkně na ráně navíc výškově odstupňované. Popojíždím za nimi, po chvíli se ke mně přidávají kolegové Brychta a Zaňát docházíme ke čtyřem tisícům hus běločelých, pětistům padesáti husám velkým a šesti až sedmi husám polním. Odečítáme i dvě límcované husy velké - jednu moravanku z Mutěnic a jednu maďarku z Nezideru.

V neděli vyrážím do Mutěnic - tak trochu zkusit ty Ondrovy běločelky a taky jen tak se projít krajinou zamrzlých rybníků. Po telefonu sháním Tomáše, který mě hlásí, že právě zaparkoval u rybníků a počká na mě U Petra. Spolu pak uděláme jižní kolečku ke Třetímu Zbrodu - na tu bídu vidíme kolem 40 druhů ptáků. Nejvíce zaujali vodouši kropenatí a bekasiny otavní, linduška luční i linduška horská a sameček kachničky mandarinské. Plkáme o všem možném, nejvíc asi o plánované cestě, která se kvapem blíží. Po návratu k autům Tomovi sdělím, že ráno bylo to včerejší velké hejno hus poblíž Mistřína. Okamžitě vyrážíme.

Zatáhlo se a zvedl se čerstvý vítr. Husy jsou stále tam, kde byly před třemi hodinami. Berem to po světle a závětřím lesa až do jeho špice. Pomalu se husám ukazujeme, aby měly čas si na nás zvyknout. Vždy když už je vzdálenost "na hraně" - to se pozná podle několika stovek natažených krů a zlověstného ticha - nehybně stojíme a přitom suprově detailně pozorujeme. Nakonec se dostáváme až na nějakých dvěsta metrů a blíž už se nesuneme. Husy se chovají komfortně - nahání se, štěbetají, pasou se a pospávají. Méně klidu má v jednu chvíli skupina sedmi labutí velkých. Tu si vybral ke svým hrátkám krkavec velký. Půlhodinu se ozýval z protějších polních lesíků až konečně nabral vítr a nízkým letem dorážel na totálně vyděšené labutě. Hus v těsné blízkosti si vůbec nevšímal.

Po hodině se tiše stahujeme zpět do lesa. Když přijdeme k autům je celé hejno ve vzduchu a odlétá pryč. Bohužel ne k zatopené pískovně kam se ještě chystáme. Naní už jenom sečteme skoro tři tisíce březňaček, mezi nimi pár lysek černých, po jednom polákovi velkém a samečkovi ostralky štíhlé v eclipse šatua dalším kačírkovi kachničky mandarinské. Nějak se nám tento orientální exot začíná na Moravě množit a šířit. Příjemně promrzlí se loučíme a domlouváme na další víkend, kdy je mimo jiné termín mezinárodního sčítání vodního ptactva. Na akci zveme i Miloše Pavláčka, který se k nám přidal s informací, že důvodem vyplašení hejna byl nějaký člověk, který si to vyrazil přímo k němu. Předpokládám, že to byl týpek, který si prostě jenom chtěl udělat fotku hus svým novým mobilem. Takový "Chuj away".

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok