1 2 3 4 5

Začátek léta na rybnících u Hodonína

Uplynulý víkend jsem strávil s rodinou a armádou devítiletých komandos na chatě ve Chřibech. Jediným ornitologickým počinem byl až závěrečný nedělní výlet na "malou" pískovnu u Bzence.Přívozu.

Na hnízdě čápů na komíně bzeneckého zámku již postávají 4 vzrostlá mláďata, Nad cvičištěm a později i nad pískovnou krouží včelojed lesní, podle vybarvení se zřejmě jedná o téhož ptáka. Neklidně na něj reaguje i část břehulí říčních, které tradičně v písčitých stěnách hnízdí ve značném počtu. Napočítal jsem 1250 děr a počet hnízdících břehulí odhaduju na minimálně 800-900 párů.

Ale zpátky k dnešku. Začalo léto, ale díky stále nízkým hladinám Výtopy a Bojanovického rybníka, okurková sezóna tu ještě zdaleka nezačala. Daří se mi opět kontrolovat labuť  LB8742, celkem se jich zde zdržuje kolem stovky. Na Výtopě spolu s 14 volavkami popelavými loví už 26 volavek bílých a mezi nimi i 3 čápi černí. Jeden z nich dvakrát odlétá přes Kyjovku a mizí někde v přilehlém lese, aby se vždy během 15-20 minut vrátil zpět a začal hned překotně lovit rybky.

Ty sem stále lákají i desítky racků chechtavých už spolu se vzletnými mláďaty. Ty ale často stále dotírají na své rodiče a dožadují se krmení. Mezi racky posedávají jednotlivě rybáci obecní, ozve se občas racek černohlavý, kterého se mi nedaří dohledat. Už táhnou první vodouši šedí i vodouši kropenatí, mělkou vodu filtruje 6 čírek modrých, kačírci už jsou v eklipsu a asi 30 hus velkých.

Naoapak hezky vybarvený je kohout bažanta obecného, který si to vesele brodil snad padesát metrů mělkou vodou a občas i něco sezobnul ze zaplavené vegetace. Přeletel ledňáček, na suchém pahýlu nad vodou jej vystřídal dlask. Jako poslední se na moment zpoza kmene vrby vynořil rákosník obecný a ne ledajaký. Byl vyšňořený jak na diskotéku - na pravé noze bílý/modrý na levé noze bílý/alu prstýnek. Unikátní kód si zapsal jeden z mladých badatelů Vašek Jelínek. Tož uvidiíme co se od něj dozvíme.

V Mutěnicích je nálada, s výjimkou jedné lokality letně ospalá. Na Výtažnících fotím jednu ze dvou rodin labutě velké, registruju přelet samečka bukáčka. Okrajem Doubravy přetáhne čáp černý a zmizí někde u křížku. Na hladině jsou vidět hlavně roháči a lysky černé, podél břehů a na mělčinách pospávají kachny divoké a poláci velcí..

Ptáci v tom teplém odpoledni nejsou vůbec aktivní a tak se přesunuju k Jarohněvicím. Na místním hnízdě už protahuje perka čtveřice krásných čapích puberťáků. U rybníčku černých prasátek se na sluníčku vyhřívá hejno racků chechtavých. Až potom si všimnu na jednom z betonových sloupků sedícího kvakoše nočního. Zaparkuju na kraji silnice v protisměru, jak naschvál začne jezdit jedno auto za druhým, nasazuju extendr a po dlouhé době s ním dělám i tyto snímky. Kresba je měkčí a projevují se i jiné vady, ale pro mě je i tato kvalita jako dokument přijatelná.

Napráskám asi šedesát snímků této elegantní volavečky a potom uprašuju in richtung Gaya. Dnešní mač kdo z koho na  kopa mundiál v Brazílii si přece nenechám ujít.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok