1 2 3 4 5

Záhorie byla dobrá volba

Času jako šafránu, zase zařezávám - mám fungl novou hoknu. No jo, poté co jsem dle slov mého nového rumunského bývalého ředitele odešel čelit novým výzvám "filuta diplomatický", jsem si poměrně rychle našel nové zaměstnání.

Do toho ještě pár jiných záležitostí a hlavně nevyzpytatelně nejisté předpovědi počasí. Omladina si udělala delší víkend v maďarských pusztách a já napřed jakjože Rakousko, potom Nová Ves a Pohořelice, nakonec Lednice a úplně nakonec - Záhorie incl. Adamovské štrkovisko a oblasti jižněji položené.

Při výjezdu z Holíče úspěšně prásknul do hejna hrdliček zahradních sameček jestřába lesního a s kořistí prchal někam směrem k letišti. U Kopčan na obloze menší hejna hus velkých i běločelých. A když jsem dorazil k vodě - štěrkovišti ve Gbelích místní části Adamov no, naskytl se mě opět pořád a ten samý stejný obrázek, který ale opět a znovu jako pokaždé potěšil.

Severní nádrž byla doslova nacpaná ptáky. Pěkně jsem v tom fujavci, který se mezitím venku rozpoutal, prokřehl, ale díky několika rybářům na loďkách jsem měl ptactvo pěkně na dohled a některé dokonce i na dosah. Mezi nejméně dvěma tisíci lysek černých a téměř dvěma sty labutěmi jsem vypozoroval tři poláky kaholky, asi padesátku poláků velkých, do deseti chocholaček a skoro dvacet kopřivek v semknutém hejnku. Do toho na prstech dvou ruk potápek roháčů, kormoránů velkých a březňaček.

Lysky se celkem nestyděly, ale byly opatrné a nenechaly mě dojít zase až tak blízko. S labutěmi to bylo ještě horší, drželi se v bezpečné vzdálenosti od břehu. Kolik z nich jich má kroužek jsem si říkal, když jsem u jedné z nich zmerčil žlutý plastový kroužek. A litoval velice, že u sebe nemám ani drobeček pečiva.

Zmrzlý jak sobolí hovínko už jsem se šoural k autu, když kde se vzala tu se vzala si to k vodě štráduje mamina se dvěmi ratolestmi. V závěsu s ocinem a to je podstatné, který vlekl dvě igelitky plné materiálu, super skutečně profi krmící jednotka dorazila v pravou chvíli. Drze jsem je zmenežoval - řekl jakou frekvencí, jak velké kousky pečiva a do kterých míst to mají házet. Kupodivu na tuto hru přistoupili a labutě za chvíli málem špacírovali až po nedaleké silničce. Odečetl a  odfotil jsem nakonec (viz galerie v zajímavostech) dohromady 8 kroužkovaných baletek - dvě slovenky, dvě maďarky a čtyři češky, některé "staré" známé z předchozích let.

Na zbytku výpravy, to už vítr dosahoval spodní hranice vichřičky, jsem zajel na několik míst u Brodského, Mor. Sv. Jána a viděl jsem několik luňáků červených, několik orlů mořských a možná i královského, několik ťuhýků šedých a motáků pilichů. Domů na Moravu jsem se vracel přes podzimně naladěný Lanžhot a udělal si několik foteček barevně zblázněných vinohradů na pozadí s ještě pestřejšími lužními lesy. 

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok