1 2 3 4 5

Září ve znamení bahňáků

Letošní září bylo ve znamení bahňáků. Po dravcařském srpnu plném neobvyklých počtů a druhů nastalo září. A o něm se dá říct ve vztahu k bahňákům totéž. Letos se doslova roztrhl pytel s pozorováními jespáků křivozobých, jespáků písečných a jespáků obecných spolu s jespáky malými. Také záznamů velice krotkých kulíků bledých bylo spousta.

To mě vede k úvaze, že do střední Evropy to naválo množství ptáků z daleké tundry severu Ruska nebo jiných liduprostých končin, protože ptáci byli nezvykle na pohodu a z přítomnosti pozorovatelů si pranic nedělali. Úplným extrémem v tomto směru byli ptáci z betonových "schodů" na dolní zdrži VDNM poblíž Strachotína. Perličkami všech pozorování se stali dva ploskozobci - jespáček ploskozobý u Lednice a lyskonoh ploskozobý u Hodonína.

Veselo bylo také v polích a i kolem různých malých polních vodních ploch se to drobotinou jenom hemžilo.

V půli měsíce potom došlo k výraznému teplotnímu zlomu a náhlé změně počasí - z léta jsme doslova skočili přímo do zimy, včetně sněžení a sněhových přeháněk už od středních poloh. Ach jo, no snad se ještě aspoň několika pěkných slunečných dnů dočkáme.

Po teplotní kolapsu totiž naše rybníky opustila i skupina čtyř mušketýrů - kormoránů malých, kteří doufám ve zdraví přežili i několik monstrozních lovů na kachny, které se odehrály na rybnících u Hodonína.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok