1 2 3 4 5

Zima větší než na severním pólu

Poslední dva týdny jsem bojoval s rýmečkou a suchým kašlíkem. Takže jít někam ven mě ani moc netáhlo. Navíc se do střední Evropy třemi hlavními kanály nasunula kapsa arktického vzduchu. Padaly všude možně letité teplotní rekordy. Pocitově chlad ještě víc zdůrazňoval nepříjemnný vítr, který foukal bez přestání několik dnů.

Sice ne úplně fit, ale tento víkend už jsem to nevydržel a vyrazil. Vždycky jen na pár hodin, ale vždycky to stálo za to. Skvělý byl i sobotní ozdravný pobyt ve vinném sklípku s příjemnou konstatní teplotou i vlhkostí - doporučuju všem astmatikům. No a v sobotu předtím šmejdění v okolí Mistřína - les, pole a pískovna a v neděli potom v okolí Adamova na Záhorí - pískovna, pole  a les.

Navzdory mrazům se objevují první poslové jara - skřivan polní, drozd zpěvný, táhnou lindušky a všude jsou k vidění různě velká hejna sýkor. V polích se pasou kromě tisíců severských hus taky labutě velké. Je jich skoro sto padesát a nejméně tři nosí barevné kroužky a několik dalších má prstýnky ocelové. Daří se je odečíst i díky náhodným snímkům pořízených během jejich pendlování mezi řepkou a vodou. Sojky vržou a skřípou, havrani pokrákávají a tiše už to zkouší i kosi černí.

Co mě vytočilo v sobotou do rudy bylo chování dvou příznivců zimních sportů. Nic proti bruslení na čerstvém vzduchu nemám. Asi je to paráda mít možnost rejdit po ledě bez mantinelů. Ale sorry jako, nepochopím proč panáček se slečnou z jakési pitomé zvědavosti vyplašili z poslední malé vodní hladiny skoro čtyři tisíce hus ? No měl jsem sto chutí jim něco od plic říct. Jenže na břehu jsem čekal dlouho, ale marně - slečna začala na ledě posetém souvislou vrstvou husího trusu vrtět piruety (nekecám) a jinak trdlovat. Místo toho, aby se předváděl panáček, u tohoto páru to  vzala do ruk panenka.

Husy jsme nakonec našel v polích na oblíbeném pastvišti, ale byly neklidné a tak jsem radši zmizel k jiné obrovské bílé skvrně v poli za silnicí. A bylo to hodně neobvyklé pozorování. Rusáci mají labutí jezero, my máme labutí pole. Prokřehlý až až jsem to pro dnešek ukončil a jel se dospat a prohřát domů.

Po vinném dýchánku jehož délka se protáhla bylo ranní vstávání trochu míň příjemné. Slunce svití, vítr od pohledu slabší než v předchozích dnech. Beru Ondru a Toma a valíme shlédnout Adamovské štrkovisko. Hned po sjezdu z hlavní silnice nás vítají husy velké pasoucí se pár metrů od příjezdové cesty, kousek za nimi pročesává typickým letem travnaté plochy samec motáka pilicha.  Ale ouvej ouvej vypadá to, že nádrže jsou kompletně zamrzlé. naštěstí se mýlíme a přeci jenom malý flek volné vodní hladiny si ptáci udrželi. Pár poláků velkých a chocholaček, desítky až stovky lysek a kachen. Toť vše. Vzadu od Kopčan se vynořil luňák červený. Už to vypadá na odjezd bez fanfár, když se objevilo první hejno husm druhém třetí a tak to pkračovalo několik dlouhých minut. Rázem se na ledě před námi usadilo možná patnáct set hus - klasického zimního mixu. Objíždíme nádrž z druhé strany, abychom se k nim dostali blíž. Odečítáme límcované ptáky, kteří byli včera dopoledne u Dubňan i zajímavě zbarvená husa polní s výrazně bílou hlavou je mezi nimi. Opět se ukazuje, že ptáci v tom našem malém příhraničním prostoru přeletují sem a tam, bez nějakého konkrétního důvodu. Mění pastviště i nocoviště zřejmě podle aktuálních podmínek na nich.

Ještě krátce skočíme k řece. Na ní se v nezamrzlých úsecích zdržují morčáci velcí, hvízdáci eurasijští a nádherně vybarvení kormoráni velcí. Velké plotny ledu s tichým šustěním najíždí na hranu jezu, aby po chvíli nějakých třista metrů pod ním vytvářely malou bariéru. Voda v místech zklidnění a zpomalení proudu okamžitě zamrzá.

Pomalu se vracíme na rodnou Moravu. V Hodoníně krátce zastavíme u starého ramene řeky - v nezamrzlém úseku se předvádí desítky kačerů březňaček, podél břehů nenápadně šmejdí tři potápky malé a za mostem u přístavní plošinky kvapně sbíhají z hráze do porostu orobince dvě slípky zelenonohé.

 

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok