1 2 3 4 5

Zimní sčítání vodního ptactva

je pravidelná mezinárodní akce. Koná se každoročně v několika sčítacích termínech. Přičemž ten hlavní vždy připadá na víkend nejbližší polovině ledna.

Cíle, historie a budoucnost i výsledky akce můžete hlásit, pokud se akce účastníte - anebo najít, pokud jste na ně zvědaví na stránkách www.waterbirdmonitoring.cz

Letos jsem, dá se říct už tradičně, sčítal řeku Moravu. Konkrétně její úsek od říčního kilometru 102, což je přibližně místo, kde hučí jez u Hodonína po říční kilometr 79 což je asi místo, kde stojí silniční most u staré celnice Lanžhot / Brodské. 

S tím hučením jezu to není nadsázka, protože Morava je po tání a oblevě  z minulého víkendu ještě pořád na zvýšené hladině. To se taky nepříjemně odrazilo na počtu pozorovaných ptáků. Nebylo jich totiž na řece příliš mnoho. Navíc s výjimkou slepých říčních ramen uvnitř lužního lesa, led na ostatních plochách aspoň částečně povolil. To platí pro štěrkopískovny u Adamova a Moravské Nové Vsi a zřejmě i pro rybníky, které jsem v neděli nestíhal navštívit.

Potěšitelné bylo, že silně podmáčené jsou pole a louky po obou stranách řeky, na jejím slovenském i moravském břehu. Lidí se kolem řeky díky oblačnému počasí a později zataženu a větrnu nemotalo moc, ale vlastně ani neměli co plašit.

Nejvíc kachen bylo kolem Salajky až po Skařiny, potom už byla řeka víceméně prázdná - jen v místech dnes nezřetelných jezů u Kopčan a Adamova byly k vidění i kormoráni velcí a na březích lovící volavky bílé a volavky popelavé.  Na suchárech u Kopčan kousek od Unínského potoka spolu sedí a "čístí so drobné perí" samička krahujce obecného a dva dospělí luňáci červení. V polích za kanálem se ozývají husy, smíšené hejno "seveřanek" i našich hus velkých. jejich počet nemám šanci z protějšího břehu ani odhadnout. Snad až se budu vracet po opačném břehu.

U Hrnca přiletí z lesa do polí hejno 80 kvíčal, tuto zimu je jich na Slovácku poskrovnu, a za nimi menší hejna hus běločelých a hus polních. Evidentně směřují k nádržím u Adamova odkud se ozývá silné kejhání a štěbětání. Jediné místo, kde jsem dnes pozoroval jindy v zimě běžné morčáky velké. Ale co by tu dnes v té kalné vodě taky lovili ?

Od jezu přibylo i několik pozorování hvízdáků eurasijských, poláků velkých a páru kopřivky obecné. Poslední větší hejno kachen divokých je mezi oblouky plynovodu a železničním mostem u Brodského. Tady v polích, směr Lanžhot/Kostice jsem vyplašil hejno  250 konopek obecných a 60 strnadů obecných. Ještě pár osamocených kormoránů velkých, kousek od jezu hejnko 10 pěnkav obecných a po vyplašení dnes třetí žluny zelené (a zase to byl sameček), jsem na starém hraničním mostě.  V bodě otáčení.

Pořizuju několik detailů "divoké" vody na místním kamenitém jezu a s posledními slunečními paprsky dnešní neděle v zádech se vracím na sever. Těším se na štěrkoviště, jenže když už jsem mu na dohled, zvedá se z vody odhadem minimálně 900 hus spp. a odlétají na jih. Sakra, že by zase někdo střílel ?

Když dorazím k jezerům, na jižním se na ledě krčí jenom 2 volavky bílé a 12 březňaček. Zato na severním je plno ptáků. Postupně napočítám 920 (!) lysek černých, 80 hus velkých a 120 hus běločelých, 22 kormoránů velkých a jednotlivě poláky velké a chocholačky, samečka hohola severního. Velice hlučné jsou dva tokající páry racků bělohlavých, zatímco dalších 18 jejich soukmenovců jenom nad lokalitou zakrouží a letí dál na sever.  Labutě velké, je jich tu jen pět, se drží u jižní hráze a spolu s lyskami se opět odvažují i na travnaté břehy, kde se pasou.  Nijak se nekryju. Navzdory mé přítomnosti a k mému tichému obdivu i otužilci, který téměř mezi ptáky uplaval skoro 200 m v té ledové vodě, se opeřencii včetně hus a kachen zdržují nezvykle blízko nás.

Příčinu tohoto chování objevím, až co začnu kontrolovat protější břeh nádrže - na skupinu asi 50 lysek tam totiž doráží dva orli. Jeden mořský a druhý královský. Sedám na zadek a nevém co dřív jestli čučet anebo dokumentovat.

Do Hodonína se vracím kolem patnácté a mám toho jako každý sváteční cyklista celkem dost. Cesta je fádní a poslední kilometry navíc je řeka úplně prázdná (?). O úseku od mostu na Holíč po jez ani nemluvě, ten se změnil v nechutný naformátovaný profil. Inu když už to stojí tolik peněz, tak to přece musí trochu vypadat. 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok