1 2 3 4 5

Žně končí, sezona odečítání čápů začíná

Žně i díky neskutečně horkému a suchému počasí letos proběhly v rekordním čase. Většina polí s řepkou a pšenicí už je sklizena, sláma sbalena a odvezena, začíná se discovat. Za některými trkátory se motají jednotlivě nebo v menších skupinách čápi bílí a sbírají všechno, co jim zemědělské stroje pod zobák přinesou.

Méně často, hlavně brzy zrána nebo navečer pak do polí vyráží i volavky popelavé a volavky bílé. Tyto druhy se však raději přes den, sluncem nažhaveným plochám vyhýbají a zůstávají poblíž vody. Stejně jako čápi černí. Ti už začínají vytvářet větší skupiny tvořené ptáky všech možných věkových kategorií. To jest letošních mláďat, ptáků loňských - ještě nemají tak korálově zabarvené nohy,ani zobák a jejich peří má různě výrazně hnědavé zabarvení, bez lesku no a ptáků dospělých - to jsou metalicky blýskaví fešáci každým coulem.

Jakékoliv vodní plochy se v tropických vedrech drží jak klíšťata různí bahňáci - především čejky chocholaté, ale v menších hejnech a počtech i vodouši bahenní nebo vodouši kropenatí, vzácněji vodouši šedí a jespáci bojovní. V poledním žáru i tito ptáci doslova zalézají do zastíněných okrajových porostů orobince anebo se  rozplácnou s poloroztaženými křídly v mělké vodě.

Ptáci takto uvěznění na malých nepřehledných plochách se stávají snadnou kořistí různých vzdušných i pozemních lovců - motáků pochopů nebo jestřábů lesních anebo lišek, kteří podobná místa pravidelně navštěvují.

Během poslední fotoseance, i když světlo nebylo zdaleka echt, jsem pořídil několik zajímavějších obrázků, přesto mě nejvíc potěšil první letošní odečet čápa černého. jedná se o "starého" známého fogla s kódem 60VX. Pochází z chřibských hor, kde jej jako mládě na hnízdě kroužkoval Hynek Matušík. Ten tedy symbolicky otevřel sezonu odečítání značených čápů.

Doufám, že už týden slibované bouřky a déšť konečně přijdou a aspoň trochu naplní už skoro vyschlé polní mokřady. Jinak nebude možné odečítat nic. O případných dalších nálezech budu rád průběžně informovat.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok